Европа не е многу позната по импресивни облакодери, но резултатите што ги објави Emporis се изненадувачки. Од десетте највисоки згради во Европа, пет од нив се наоѓаат во Москва.
Бројот на кредитни картички во Турција што ги користат поединци е зголемен за повеќе од двојно во последните четири години, според податоците на BDDK, национален банкарски регулатор.
Преговарачите од земјите членки на Европската унија постигнаа првичен договор за нацрт буџетот на 2013 година во вредност од скоро 133 милијарди евра, при што трошоците се зголемени за шест милијарди евра во однос на оваа година.
Европската централна банка (ЕЦБ) предложи еврокомесарот за заштита на пазарната конкуренција трајно да ја преземе задачата на ликвидација на слаби банки кои преживуваат главно благодарение на финансирањето преку централните банки.
Југоисточна Европа ќе почне значително да се опоравува економски од 2014 година, а до тогаш следува мал стопански раст, оцени Питер Санфеј, економист на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД).
Се очекува турскиот национален авиопревозник Turkish Airlines (THY) да побара компензација од Boeing откако мораше принудно да слета во понеделникот поради дефект, пишува Zaman.
Директорот на Гаспром Алексеј Милер и трговскиот управник на крањската телекомуникациска компанија Комита, Аљоша Иванчич, потпишаа акционерски договор за основање нова компанија South Stream Telecom AG.
Италија планира драстично да ги намали трошоците на внесување на акциите на мали и средни претпријатија во берзанските котации.
Источна Европа е на добар пат да ја претекне Западна во производство на автомобили. Во време на криза на пазарите, местото на производство е важен фактор, а најголема предност на источна Европа се ниските трошоци на производство.
Министрите од еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд се договорија до 2020 година грчкиот долг да го намалат на 124% БДП. По 12 часа преговарање, министрите за финансии од еврозоната и ММФ најдоа заедничко решение, па во декември ќе почне да и се исплаќа финансиската помош на Грција.
Францускиот министер за обнова на индустријата, Арно Монтбур, за весникот Les Echos изјави дека повеќе не го сака челичниот гигант Arcelor Mittal во Франција и дека бара индустриски партнер кој привремено би го презел работењето на оваа група.
Волфганг Шојбле е најдобриот министер за финансии во Европа за 2012 година, според изборот на The Financial Times (FT).
Швајцарската влада соопшти дека ќе се одржи национален референдум за контроверзното прашање – даночни олеснувања што ги имаат странците во оваа земја.
Министрите за финансии од еврозоната не се договорија за новата транша помош за Грција и најавија дека повторно ќе се сретнат во понеделник. Непостигнувањето на договор ги разочара и инвеститорите, па утрово на европските берзи е забележителен благ бад на цените на акциите.
Францускиот бренд Lacoste го презеде швајцарската компанија Maus Freres, со купување на акции во вредност од една милијарда евра.
Следните неколку години, автомобилскиот гигант Peugeot-Citroen ќе ја пренасочи продажбата на растечкиот кинески пазар. Колатералната штета на оваа стратегија се илјадниците француски работници на кои им се најавени откази.
Со над 50 години искуство како бизнис школа, EAE учествува во образованието на повеќе од 57.000 менаџери и професионалци. Секоја година, ученици од повеќе од 45 националности во EAE се обучуваат за извршување на должностите и одговорностите во рамките на бизнис институции. Неодамна, ОИЦ Скопје склучи договор за соработка со овој универзитет и се направи посебна Програма за стипеднирање на македонски студенти.
Реномираниот британски неделник The Economist во најновиот број оценува дека Франција е темпирана бомба во срцето на Европа и би можела да стане најголема опасност за заедничката европска валута, а кризата би можела да удри веќе следната година.
Еден од најголемите германски дневни весници, Frankfurter Rundschau прогласи банкрот, со што се потврдија гласините за негово можно гасење, пишуваат германските медиуми.
Во Франција и Германија економскиот раст во третиот квартал годинава беше 0,2%, соопштија статистичките агенции на двете држави.
Лондон ја изгуби светската лидерска позиција на најголем финансиски центар, препуштајќи му го првото место на Њујорк. Прогнозите говорат дека оваа титула до 2016 година ќе ја презеде Хонг Конг.
Западните банки повлекуваат пари од земјите од средна, источна и југоисточна Европа, при што темпото во второто тримесечје е благо забрзано, констатира групата меѓународни кредитори и регулатори.
Министрите за финансии на еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд вчера јавно се конфронтираа околу продолжувањето на рокот на Грција за да ја среди состојбата во јавните финансии
Откако пред банкарските извршители дојде и до второ самоубиство на должник за само неколку дена, шпанската влада во соработка со опозицијата донесе мерки со кои на банките им се забранува од запленетите куќи да ги исфрлаат оние што не можат да ги извршат своите обврски.