Маск испиша историја

99

Компанијата Space X на Илон Маск испиша историја бидејќи стана прва приватна компанија што лансира своја ракета во вселената. Првично, подгвидот беше планиран за средината на оваа недела, но поради несоодветни временски услови беше одложено за овој викенд.

Ракетата Faclon 9 во вселената ги однесе астронаутите Боб Бенкен и Даг Харли.

НАСА даде поддршка на приватна компанија со цел да “стави крај на американската зависност од рускиот Сојуз на вселенски летала“, што ги пренесуваа американските астронаути во вселената откако беа приземјени спејс шатловите во 2011 година.

Фото: Twitter