Нападот на Израел утре ќе предизвика корекција на пазарите

55

Иранскиот напад врз Израел сигурно значително ќе ги намали берзанските индекси во понеделник, сигурно засолниште веројатно ќе бидат доларот и златото, што беше многу „жешка инвестиција“ во последните недели. И енергетскиот сектор годинава е во минус, благодарение на постојаното зголемување на цената на нафтата.

По драматичната ескалација на тензиите на Блискиот Исток, во понеделник, кога повторно ќе се отворат финансиските пазари, можеме само да претпоставуваме колкава паника ќе има, но многу е можно (особено со евентуалниот пораст на цената на нафтата над 100 долари) оваа може да биде увертира за голема корекција кон надолу.

Сепак, еднодневниот пад веројатно нема да биде толку значаен како вчерашниот за биткоинот, кој падна за осум отсто на под 62.000 долари како што светот дозна за иранскиот напад со беспилотни летала и ракети.

Да не бидеме свесни за тоа колку брзо работите можат да тргнат наопаку, Џејми Дајмон од JPMorgan Chase прилично претпазливо предупреди во петокот: „Економските показатели остануваат генерално поволни, но гледајќи напред, треба да бидеме свесни за голем број фактори на ризик, главно геополитички триење и инфлаторни притисоците се веројатно преголеми во моментов, а можноста да испадне полошо од очекуваното е многу поголема од општото мислење“, е резимето на зборовите на првиот човек на најголемата американска комерцијална банка.

Сезоната на квартална заработка беше отворена во петокот и главно ги надмина очекувањата, но акциите сепак претрпеа пад од повеќе од шест отсто, најголем во последните речиси четири години.

Песимистичкото гледиште на Димон за иднината, особено изјавата дека нето каматната маржа оваа година ќе биде помала од очекувањата на Волстрит, очигледно не остана незабележано зошто ризичниот капитал исто така беше под притисок минатата недела.

Најмногу годинава загуби њујоршкиот Dow Jones, 2,4 отсто, а најмногу загубија банкарските акции. Технолошкиот Nasdaq беше на неделно ниво со загуба од само половина процент. Индексот на нестабилност (или индекс на страв) VIX го достигна највисокото ниво од октомври минатата година.

Веќе некое време е јасно дека ФЕД нема да може да ја „спушти“ инфлацијата на два отсто и полека ќе треба да се помириме со фактот дека три проценти инфлација е новата нормала.

Мартскиот CPI (индекс на потрошувачки цени) дури забрза до 3,48 отсто, што имаше значително влијание на пазарите на обврзници. Приносот на 10-годишната американска обврзница најмногу порасна годинава во средата и моментално е над 4,50 отсто. Американската централна банка најверојатно нема да започне со намалување на каматните стапки во јуни, туку ќе почека до септември. Изгледа нема да ги намалат каматите три пати оваа година, само еднаш или двапати. На почетокот на 2024 година, повеќето се заколнаа дека ФЕД ќе ги намали каматните стапки шест пати за 25 базични поени.

Во сегашната ситуација, нафтениот сектор е еден од ретките добитници (откако беше еден од ретките губитници минатата година со загуба од пет проценти). Тој е дури и најпрофитабилен меѓу сите сектори во последниот месец. Акциите на Exxon Mobil достигнаа ново рекордно ниво од речиси 124 долари во петокот. Годинава тие акции пораснаа за 17 отсто, а за исто толку порасна и целиот енергетски сектор во индексот S&P 500. Така, неговата добивка оваа година е двојно поголема од растот на целиот пазар. Акциите на Маратон Петролеум годинава пораснаа за 37 отсто.

Сето тоа најмногу е последица на поскапувањето на нафтата, кое реагираше на случувањата на Блискиот Исток (а ќе биде уште поизразено во понеделник).

На овогодинешното зголемување на цената на нафтата од 20 отсто влијае и неочекувано силната американска економија, која досега беше отпорна на релативно високи каматни стапки.

Извор SeeBiz