Од полноќ поевтинуваат бензинот и дизелот

1

benzin

Од полноќ бензините поевтинуваат за денар, а дизелот за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 77,50 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР БС-98 79 денари, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 66 денари. Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за денар, а литар од овој енргенс ќе се продава за 55 денари. Цената на мазутот М-1 НС се намалува за 0,834 денари за килограм и ќе чини 38,620 денари. Малопродажната цена на нафтените деривати е намалена во просек е за 1,82%.

Одлуката за поевтинување на горивата РКЕ ја донесена врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар и одност на денарот во однос на доларот во изминатите две недели.