По три дена пад: Цената на нафтата е во мирување

20

Цената на американската сурова нафта WTI беше речиси непроменета на нешто над 79 долари за барел, откако оваа недела падна за повеќе од четири отсто. Еден барел европски брент е нешто под 84 долари.

Загриженоста за постпандемиското закрепнување на најголемиот светски увозник на нафта, Кина, дојде до израз и покрај ветувањата за поддршка од креаторите на политиката. Ова му наштети на апетитот за ризични средства, вклучувајќи ги и стоките, пренесува „Блумберг Адриа“.

Во САД, претставниците на Федералните резерви (ФЕД) и понатаму се загрижени дека инфлацијата може да остане висока и можеби ќе бидат потребни дополнителни зголемувања на каматните стапки, се вели во записникот од состанокот на американската централна банка во јули. Повисоките трошоци за задолжување може да и наштетат на побарувачката на енергија, но го поддржуваат доларот.

Нафтата останува далеку над јунските ниски ниски позиции, откако земјите од ОПЕК + Саудиска Арабија и Русија дополнително го намалија производството, а имаше нови знаци на затегнување оваа недела.
Националните залихи на сурова нафта во САД паднаа на најниско ниво од јануари, откако паднаа во четири од последните пет недели, покажуваат податоците на Управата за енергетски информации.