Претпладне сонце, попладне дожд

5

Претпладне во Македонија ќе има подолги сончеви периоди. Попладне, почнувајќи од западние делови, облачноста ќе се зголемува и ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни во текот на ноќта. На планините врнежите ќе бидат од снег. Дневните температури ќе се движат од три до 16 степени.

Во Скопје и околината слично време со температура до 13 степени.