Претпладне сонце, попладне нестабилно

10

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 20 до 33 степени.

Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 30 степени.

УВ индексот ќе изнесува 7.