Првата вила на Доналд Трамп се продава за 45 милиони долари

23

GM-TN-donaldtrump2-3ac7ec88Првата вила на могулот и кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, којашто се наоѓа во елитната населба Гринич во Њујорк, се продава по цена од 45 милиони долари, пишува Die Welt.

Бизнисменот го купи овој имот заедно со неговата тогашна жена Ивана Трамп во 1982 година за 3,5 милиони долари. Вилата зафаќа површина од околу 2.000 метри квадратни, има вкупно 47 соби од кои осум спални соби, тринаесет бањи и доволно простор и луксуз за разни свечености и забави.

Имотот вклучува и два базена, надворешен и внатрешен, терен за тенис, домашно кино, соба за билјард и одвоена куќа за гости со површина 370 метри квадратни. Трамп ја напушти вилата во 1991 година по разводот со Ивана.

dcced09a4d32097de77f05c0852685b5donald_trump_villa_4820donald_trump_villa_7002For-Immediate-Release-May-10-2016-Press-4-Donald-Trumps-view-69c811-1024x768ccppdonald_trump_villa_8760tr