Renault со тизери го најави целосно новиот Symbioz

29

Новиот компактен SUV треба да биде претставен наскоро, со што ефективно ќе се пополни просторот помеѓу Captur и Austral во поставата на Renault

Renault сака да го пополни просторот во гамата помеѓу Captur и Austral со целосно нов компактен семеен SUV, кој ќе ја носи ознаката Symbioz. Подготвен да дебитира оваа пролет, новиот модел ќе има самополнечка хибридна погонска единица E-Tech.

Името Symbioz беше претставено со концептниот автомобил од 2017 година. Потекнува од грчкиот збор „симбиоза“ што значи „живеење заедно“ и има слични звучни преводи на многу јазици. За разлика од ниската силуета на концептот и препознатливиот механизам на вратите, серискиот модел прифаќа поконвенционален SUV став, интегрирајќи го најновиот стилски јазик на Renault.

Официјалните тизери ги откриваат препознатливите LED светлосни единици, обликот на стаклена градина, закривената задната врата и површината инспирирана од Captur околу каросеријата. Дополнително, забележлив е панорамскиот стаклен покрив на Solarbay, кој може да се пофали со способноста да се замати со притискање на копче.

Внатре, не очекува познат распоред на контролната табла што потсетува на Captur, при што Renault нагласува дека внатрешноста ќе нуди „големи количини простор и капацитет за товарење“, дополнително нагласувајќи ја привлечноста на SUV-от за семејството.

Францускиот производител на автомобили потврди дека Symbioz е долг 4.410 милиметри, позиционирајќи го точно во сржта на компактниот (C-SUV) сегмент. За споредба, помалиот Captur е долг 4.329 мм, додека поголемиот Austral се протега до 4.510 мм.

Погон

Новиот модел ќе го придвижува погонскиот систем E-Tech 145, кој веќе се нуди како опција за Clio, Captur и Arkana (познат како Megane Conquest на нашиот пазар). Хибридната поставка произведува комбинирани 145 КС од 1,6-литарски четирицилиндричен мотор, два електрични мотори, батерија од 1,2 kWh и мулти-режим менувач без спојка. Исто така, знаеме дека ќе тежи под 1.500 килограми што е многу блиску до бројката од 1.436 килограми на Captur E-Tech 145.

Сето горенаведено сугерира дека Symbioz ќе вози на архитектурата CMF-B, наместо да ја позајмува CMF-CD платформата од поголемите теренци Austral и Espace.

Дебито на Renault Symbioz е закажано за пролетта 2024 година, а повеќе за моделот би можеле да дознаеме преку идните тизери.

Преземено од Avtoplus.mk