Сончево и топло, до петок 40 степени

4

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со слаб северен и северозападен ветер. Максималните дневни температури ќе достигнат до 37 степени. УВ индексот е со вредност 8.

Во Скопје и околината слично време со температура до 35 степени.

Од денеска, па до крајот на работната недела, синоптичарите најавуваат вистинско тропско лето, со темпертатури кои ќе достигнат до 40 степени.