Сончево претпладне, попладне услови за дожд

17

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне со западните делови ќе биде значително облачно со услови за локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој ќе услови за пад на температурата за неколку степени.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 18 до 31 степен.

Во Скопје и околината слично време со температура до 28 степени.

УВ индексот ќе изнесува 7.