Цените на акциите на азиските берзи пораснаа, доларот нагло падна

15

На азиските берзи цените на акциите значително пораснаа, додека вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна на најниско ниво во последните 15 месеци, откако податоците укажуваат на намалување на инфлацијата во САД. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион беше околу 7 часа плус 1,5 отсто, зајакнувајќи четврти ден по ред. Истовремено, јапонскиот индекс Никеи зајакна за 1,5 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја, Австралија и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,8 и 2,5 отсто.

Азиските инвеститори беа охрабрени од вчерашниот раст на цените на акциите на Волстрит трет ден по ред. Dow Jones зајакна за 0,25 отсто, додека S&P 500 порасна за 0,7 отсто, а Nasdaq индексот за 1,15 отсто. Ова е благодарение на податоците кои покажуваат дека инфлацијата во САД продолжува да се намалува.

Аналитичарите: ФЕД дополнително ќе ги зголеми каматните стапки
Вчера беше објавено дека потрошувачките цени во јуни се зголемени за 0,2 отсто во однос на претходниот месец, додека на годишна основа се зголемени за 3 отсто, најмал од почетокот на 2021 година. Пред еден месец инфлацијата беше 4 отсто. Основната стапка на инфлација, која ги исклучува цените на храната и енергијата, во јуни се лизна од 5,3 на 4,8 отсто.

Сите овие податоци се подобрија повеќе отколку што очекуваа аналитичарите и го зајакнаа верувањето на инвеститорите дека американската централна банка наскоро ќе стави крај на циклусот на зголемување на каматните стапки, кој трае повеќе од една година.

Неодамна, неколку функционери во ФЕД изјавија дека ќе треба дополнително да се зголемат каматните стапки за да се потисне инфлацијата, но и дека циклусот на зголемување на каматните стапки завршува. На состаноците во јуни челниците на ФЕД ќе ги остават каматните стапки непроменети додека не се види како актуелното заострување на монетарната политика ќе се одрази врз економијата и инфлацијата.

Аналитичарите сметаат дека ФЕД на состанокот овој месец ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени. Ова може да биде последното зголемување во овој циклус.

„Пазарот чувствува дека Банката на федерални резерви се приближува кон своето последно покачување и крајот на циклусот на затегнување“,изјави Квинси Крозби, стратег во LPL Financial.

Доларот нагло падна
А на валутниот пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна на најниско ниво од април 2022 година. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава порасна околу 100,47 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 101,37 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута падна од вчерашните 139,35 на 138,15 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,1140 долари, највисоко ниво во последните 15 месеци, додека вчера во овој момент беше 1,1035 долари. Еврото зајакна во однос на доларот благодарение на проценките дека разликата во каматните стапки меѓу САД и еврозоната ќе се намали, бидејќи ФЕД наскоро ќе го прекине циклусот на зголемување на каматните стапки, додека Европската централна банка најверојатно ќе продолжи да ги зголемува.