Во Будва и Котор киријата на еднособен стан е 1.500 евра, во Подгорица 450 евра

26

Од почетокот на војната во Украина, киријата на станови во Подгорица поскапе за 60 отсто, а на црногорското приморје цените се удвоија, така што сега киријата на еднособен стан во Котор и Тиват изнесува неверојатна 1.500 евра, додека просекот во Подгорица е 450 евра. Како што рекоа соговорниците на Побједа, помали станови во понуда речиси и да нема.
Пазарот на недвижности е во хаос, нема правила, што е последица на војната во Украина, тврдат претставници на агенциите за недвижности.

Како што изјави за „Побједа“ економскиот аналитичар Дарко Ѓикановиќ, бумот на пазарот на недвижности во 2022 година имал големо влијание врз издавањето на станови, каде кириите се зголемиле за 50 до 60 отсто во однос на лани.

Во Подгорица просечната кирија за еднособни станови во моментов е 450 евра, додека во 2021 година била 300 евра – посочува Ѓикановиќ и објаснува дека тоа е последица на доаѓањето на голем број странци во Црна Гора, особено на Украинците и Русите, што покажува дека овој сегмент од пазарот е под големо влијание на глобалните фактори.

„За жал, поради тоа, станоиздавачите често го откажуваат закупот на долгорочните станари, на кои повторно им е тешко да најдат нов стан по пристојна цена“, вели Ѓикановиќ.

Сопственикот на „Мултитаск недвижности“ Стефан Мишковиќ ја потврди оваа анализа, но изјави и дека „ситуацијата е смирена“ во последните месеци. Се чини дека пазарот влегува во помирна фаза и дека цените во некои делови од градот паднаа, па до крајот на годината очекуваме пад на цените за изнајмување. Становите се најбарани во градскиот кварт, центарот, иако има голема побарувачка за сите делови на градот. Еднособен стан или гарсоњера за помалку од 300 евра не можете да најдете, а најниската кирија е 250 евра во стара зграда – тврди Мишковиќ.

Тој изјави и дека побарувачката на Русите и Украинците почнува да опаѓа, тренд што е видлив во соседна Србија веќе неколку месеци. Студијата и апартманите со една спална соба се најбарани, иако неодамна се бараа и двособни станови. Минималниот период на изнајмување е една година. Што се однесува до Приморје, побарувачка има, но понудата не е голема, а цените се многу високи.

Во Котор и Тиват се издаваат еднособни апартмани од 800 до 1.500 евра, а гарсоњера до 700 евра – рече Мишковиќ. Во „АС Некретнине“ велат дека помалку се занимаваат со издавање, а киријата на понудените станови скокнала за 50 проценти. Кириите се превисоки за нашиот стандард, а има само спорадични барања од Украинци и Руси – соопшти оваа агенција.

Сопственикот на „Камин недвижности“ Душан Ранковиќ потврди дека Русите, Украинците и Турците ги покачиле цените. Станарите кои плаќале кирија од 350 евра сега ги отпуштаат за да ги изнајмуваат Русите, Украинците, Турците за 700 евра. Сè уште не се населиле сите Украинци, а доаѓаат нови и изнајмуваат главно на неколку месеци, бидејќи претпоставувам дека се надеваат на брзо завршување на војната. Во последно време многу Турци отвораат фирми, а бараат и станови. Во моментов на пазарот на недвижности се случуваат нелогични работи – смета Ранковиќ.

Во моментов цените се стабилизираа и, според моја проценка, нема повторно да растат, а ќе продолжат да растат – зачудено вели Ранковиќ.