Волстрит: Насдак падна четврти ден по ред

12

Nasdaq Composite падна четврти ден по ред во четвртокот, бидејќи повторно се појави загриженоста за насоката на каматната политика на Федералните резерви и дали креаторите на политиката ќе поминат уште едно зголемување оваа година.

Nasdaq се лизна за 0,89% за да заврши на 13.748,83, додека S&P 500 падна за 0,32% за да заврши на 4.451,14. Dow Jones Industrial Average додаде 57,54 поени, или 0,17%, на 34.500,73.

„Луѓето се надеваа дека Банката на федерални резерви ќе биде во мирување до крајот на годината, но можеби ќе имаме уште едно или две покачување на каматните стапки“, рече Крис Закарели, главен инвестициски директор во Алијансата на независен советник. „Сите нешта се еднакви, тоа е малку негативно за берзата, која очекуваше дека ФЕД потенцијално ќе биде завршена за годината“.

Акциите на Apple паднаа за 2,9% по извештајот на Bloomberg News дека Кина сака да ја прошири својата забрана за користење на iPhone во државните компании и агенции. Акциите на технологија и полупроводници заостанаа, со Nvidia

Низата економски податоци во четвртокот — вклучително и пониските од очекуваните барања за невработеност — ги зголемија стравувањата дека сè уште силниот пазар на труд би можел да ја натера Федералните резерви да размислат двапати за олеснување на нејзината строга монетарна политика. Неделните побарувања за невработени изнесуваат вкупно 216.000, наспроти 230.000 очекувани од Dow Jones, додека трошоците за работна сила се зголемија повеќе од очекуваното во вториот квартал, пишува SEEbiz.

Во комбинација со неодамнешниот пораст на цените на енергијата, силниот пазар на труд ќе ја поттикне потребата ФЕД да дејствува и потенцијално да одобри дополнителни зголемувања, рече Закарели.