Ќе има трговски договор меѓу Велика Британија и ЕУ

13

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека по Брегзит ќе се воспостави трговски договор со Европската унија.

“Договорот е тука, треба да се приведе до крај, работите се многу јасни. Отсекогаш сум бил ентузијаст за трговскиот договор со нашите европски пријатели и партнери“, рече Џонсон.

Британскиот премиер истакна дека договорот е близу.

“Само треба да се фатиме за работа и да го дадеме својот максимум. Зборував со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Таа целосно се согласува со мене“, рече Џонсон.

Фото:Pixabay