Променливо и ветровито

4

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и посвежо, во северните делови со услови за слаб локален дожд, а попладне сончево со умерена облачност. Ќе дува засилен, повремено силен северен ветер. Температурата ќе се движи од осум до 17 степени.

Во Скопје слично време, со температура до 12 степени.