Цените на нафтата скокнаа по забраната за извоз на руско гориво

396

Цените на нафтата се искачија над 94 долари на меѓународните пазари, откако Русија привремено го забрани извозот на гориво, што ќе ја зголеми побарувачката од рафинериите во период на тесни залихи.
На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 1,02 долари во однос на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 94,55 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по повисока цена од 1,27 долари, од 90,93 долари.

Расположението на пазарите беше одбележано за време на утринската сесија на американската централна банка, која во средата ги задржа каматните стапки на сегашното ниво, но потврди дека до крајот на годината треба да ги подигне за уште една четвртина од процентниот поен, до 5,50 до 5,75 проценти.

Повисоките трошоци за задолжување би можеле да го ослабат економскиот раст и побарувачката за гориво и да го поддржат доларот, што би ја намалило куповната моќ на купувачите со други валути и дополнително ќе го инхибира купувањето на енергетски производи. Норвешката централна банка ги зголеми каматните стапки во четвртокот, а Европската централна банка ги зголеми трошоците за задолжување пред две недели, за четвртина процентен поен, и покрај слабата економија.

Монетарната политика на големите економии по пладне ја засени руската најава дека привремено ќе го забрани извозот на горива со цел да се подобри понудата на домашниот пазар и да се намалат цените. Тоа значи дека купувачите на руски бензин и дизел ќе мора да бараат друг добавувач и дека и онака тесната понуда ќе биде под зголемен притисок од побарувачката од рафинериите, објаснува Тамаш Варга од брокерската куќа ПВМ.

Руската објава уследи по падот на залихите на нафта во САД минатата недела, за 2,14 милиони барели, поради силниот извоз. Паднаа и залихите на деривати, што го одразува почетокот на сезоната на редовно одржување на есен во рафинериите, објави американската влада во неделен извештај..