Волстрит се опоравува од минатонеделните загуби

14

На Волстрит, главните индекси пораснаа, надоместувајќи дел од минатонеделните загуби, додека инвеститорите се подготвуваа за објавување на клучните показатели за инфлацијата подоцна оваа недела, што треба да им даде насоки за насоката на каматната стапка на ФЕД.

Њујоршкиот Dow Jones индекс се зголеми за 407,8 поени или 1,16 отсто, на 35.437 поени, S&P 500 за 0,9 отсто, на 4.518 поени, а Nasdaq за 0,61 отсто, на 13.993 поени. Така, овие индекси ги надоместија минатонеделните значителни загуби предизвикани од профитабилната продажба по неколкумесечен раст, поттикнати од загриженоста за економските показатели и солидниот раст на приносите на обврзниците.

Главните американски индекси се во значителен плус
Nasdaq вчера ја прекина својата 4-дневна негативна серија, најдолга од почетокот на годината, и покрај падот на цената на акцијата на Tesla откако производителот на електрични возила го назначи Vaibhav Tane наместо актуелниот финансиски директор Захари Кирхорн. Цената на акцијата на Tesla прво потона за 3 отсто, а потоа ги намали загубите, завршувајќи го денот во пад од 1 отсто.

И S&P вчера стави крај на 4-дневната серија на загуби. Главните американски берзански индекси се во значителен плус од почетокот на годината, со раст на S&P за 17 отсто, на крилата на позитивните очекувања на инвеститорите околу вештачката интелигенција и бавното заземјување на американската економија и покрај значителното зголемување на каматните стапки на ФЕД.

„Мислам дека има многу луѓе кои сакаат да инвестираат дел од своите пари затоа што пропуштија значителен дел од овој митинг на берзата, а тоа ќе го ограничи секој пад на индексот поради профитабилната продажба“, рече Џек Јанасиевич. портфолио стратег во Natixis Investment Managers.

И додека тргувањето со акции обично забавува во август поради летните одмори, серија настани и нови показатели им даваат на инвеститорите многу за размислување. Во четврток се очекува да ги објави податоците за инфлацијата во САД во јули, мерени според потрошувачките цени, а ден подоцна и според цените на производителите.

Податоците треба да им дадат на инвеститорите некои насоки за каматната политика на ФЕД понатаму, откако извештајот за работни места во петокот поттикна загриженост дека централната банка би можела да ги задржи високите каматни стапки подолг период.

Во исто време, изјавите на функционерите на ФЕД не помагаат да се решат нивните дилеми – претседателот на њујоршкиот ФЕД Џон Вилијамс рече дека очекува намалувањето на каматните стапки да започне на почетокот на 2024 година, додека гувернерот на ФЕД, Мишел Бауман, рече дека дополнително ќе има зголемување на каматните стапки. потребни за намалување на инфлацијата до целите.2 проценти.

На европските берзи најголем дел од најважните индекси паднаа, при што лондонскиот FTEs индекс за 0,19 отсто, на 7.554 поени, франкфуртски DAX за 1,1 отсто, на 15.950 поени, додека париски CAC зајакна за 0,06 отсто, на 7.319 поени.