Дизни инвестира во вештачка интелигенција среде штрајкот во Холивуд

15

Компанијата Волт Дизни создаде работна група за проучување на вештачката интелигенција (ВИ) и како таа може да се примени во конгломератот на забавната индустрија, додека холивудските писатели и актери се борат да ја ограничат експлоатацијата на технологијата.

Лансирана претходно оваа година, пред штрајкот на холивудските писатели и актери, групата бара да развие свои апликации за вештачка интелигенција, како и партнерство со стартапи кои ја проучуваат технологијата, изјавија три неименувани извори за Ројтерс.

Како доказ за овој интерес, Дизни има 11 работни места кои бараат кандидати со експертиза за вештачка интелигенција или машинско учење.

Позициите го допираат речиси секој агол на компанијата – од Walt Disney Studios до забавните паркови и инженерската група на компанијата, Walt Disney Imagineering, до телевизискиот и рекламниот тим, кој сака да ја изгради „следната генерација“ рекламни системи со ВИ , според описот на работното место.

Еден од изворите, внатрешен адвокат кој зборуваше под услов да остане анонимен поради чувствителноста на темата, рече дека наследни медиумски компании како Дизни мора или да откријат корисни употреби на вештачката интелигенција или да ризикуваат да бидат препознаени како застарени.

Поддржувачот ја гледа вештачката интелигенција како една алатка која ќе помогне да се контролираат зголемените трошоци за филмска и телевизиска продукција, кои можат да се искачат до 300 милиони долари за големи филмски блокбастери како „Индијана Џонс и артефактот на судбината“ или „Малата сирена“. Ваквите буџети значат голема продажба на билети на благајните да се изедначи.

Во одделот за забавен парк, вештачката интелигенција може да ја подобри услугата за клиенти или да создаде нови интерактивни активности за посетителите.

ВИ стана буре барут во Холивуд, каде писателите и актерите ја гледаат технологијата како егзистенцијална закана. Тоа е и централно прашање во последните синдикални преговори, поради што започна најголемиот штрајк во поновата историја на Холивуд.

Големите компании кои создаваат сопствена содржина, како Дизни или Нетфликс, планираат откритија во областа на вештачката интелигенција, а во исто време не плаќаат авторски права на актерите за последователните прикажувања на нивните филмови или серии на платформите за стриминг.

Дизни загуби околу 900 милиони долари од почетокот на годината поради лошите резултати во филмската индустрија, поради гласините дека неговиот извршен директор Боб Ајгер се подготвува да го продаде на Apple.