Италијанската битка против масовниот туризам

76

Додека Италија се подготвува да пречека рекорден број туристи во 2023 година, градовите и регионите како Венеција и Сардинија воведуваат забрани, контроли и давачки за да се обидат да управуваат со толпата. Дали ќе успее?

Се очекува туристите во Венеција  добро да се однесуваат. Градот во северна Италија со години се бори против негативните аспекти на масовниот туризам – и поради тоа летово се спроведуваат строги правила за туристите, пишува Дојче веле (DW).

Сега е забрането да се шета гол низ град или да се скока во каналите за да се капе. Туристите би било добро да внимаваат каде седат – забрането е седење и лежење на тротоарите и мостовите и од страните на фонтаните и скалите. Прекршителите ќе бидат казнети.

Градската влада исто така има за цел да го ограничи бројот на луѓе кои влегуваат во Венеција. Во 2019 година, Венеција броеше 5,5 милиони посетители, што е 100 пати повеќе од бројот на жителите на градот. Допрва треба да се воведе билет за патниците кои не преноќуваат, што пред неколку години го најави градскиот совет на Венеција. Сега е одложено до 2024 година.

Цената за влез потоа ќе се тестира на пробна основа во текот на 20 дена кога метежот во градот е особено висок, рече портпаролот на градската влада.

„Сепак, работата е многу сложена“, додаде тој. „Градот Венеција е првиот во Италија кој ја воведе оваа мерка. Сакаме да бидеме сигурни дека сè е направено како што треба“. Нема модел по кој треба да се следи, посочи тој.

Пристапот до плажите е строго регулиран
Венеција, сепак, не е единственото место во Италија што спроведува мерки за сузбивање на толпата туристи.

Ова лето во општината Баунеи на Сардинија пристапот до некои од најбараните плажи е строго регулиран, пишува Il Messaggero. На ваквите плажи дневно има ограничен број места, кои мора да се резервираат и однапред да се платат.

Италија ова лето доживува невиден број на туристи. Според институтот за истражување на пазарот Демоскопика, земјата ќе постави нов туристички рекорд. Се очекува бројот на посетители да достигне 68 милиони луѓе – речиси 3 милиони повеќе отколку пред пандемијата во 2019 година. Метежот предизвикува проблеми на многу места, вклучително и на помалите острови во земјата, каде сообраќајот за изнајмување автомобили ги затнува улиците во текот на летните месеци.

Портофино станува строг
Во крајбрежниот град Портофино на италијанската ривиера, недалеку од Џенова, градоначалникот презеде мерки за борба против прекумерниот туризам.

Во лето, илјадници туристи се гужваат по тесните улички околу пристаништето.

Со цел да се избегне целосен хаос во живописното гратче, новата регулатива која стапува на сила ова лето им дозволува на полицајците да казнуваат туристи до 275 евра за „држење“ селфи во одредени области на Инстаграм познатите, кои сега се означени со црвена боја. зони „без задржување“.

„Уредбата забранува собирање во одредени делови на општината каде што движењето е толку тешко што мора да се повика полиција да ги контролира пешаците“, изјави градоначалникот на Портофино, Матео Виакава, за порталот Лего.

„Ова е здрав разум безбедносна мерка. Посебно се повикуваат туроператорите и водичите да обезбедат групи туристи да не се собираат во одредени области“, предупреди тој.

Правила на бонтон за туристите
Има уште нешто што е трн во око на градоначалникот Виакава: туристи со лоши манири. Поради оваа причина, овој мај, Портофино стапи во сила уште една регулатива, во која се детализирани низа правила на однесување за туристите, како што објави Il Secolo XIX.

Во центарот на градот сега е забрането да се оди бос, во бикини или  гол во горниот дел од телото.

Забрането е и седење на места кои не се наменети за тоа, како скали или земја.

„Нашата цел не е да ги избркаме туристите или да ги обесхрабриме да ги посетуваат“, изјави градоначалникот на Виакава за Il Secolo XIX. „Секој мора да го даде својот дел за да придонесе за убавината на Портофино со правилно однесување.