Почетна Анализи

Анализи

Во понеделникот Евростат ја донесе многу потребната добра вест: Еврозоната се врати на раст во вториот квартал од 2023 година. Сепак, оваа скромна успешна приказна не се однесуваше на сите, оценува Атлантската алијанса. Растечкиот туризам и побарувачката за услуги, луксузни стоки и други лесни добра ја поттикнуваат економската отпорност на...
Во моментов во оптек се четири можни сценарија за блиската иднина на глобалната економија. Три од овие четири сценарија носат сериозни ризици и потенцијално далекусежни последици за глобалните пазари. Најпосакуваното сценарио е „меко приземјување“ што може да се очекува доколку централните банки на развиените економии успеат да ја намалат инфлацијата...
Во моментов има четири сценарија за глобалната економска перспектива. Три од нив вклучуваат потенцијално сериозни ризици со далекусежни импликации за пазарите. Најпозитивното сценарио е „меко приземјување“ во кое централните банки во развиените економии успеваат да ја вратат инфлацијата до целта од 2 проценти без да предизвикаат рецесија. Постои и можност...
Неодамнешните банкарски превирања во САД и Европа ја истакнаа Кина како „релативно безбедно засолниште“ оваа година, велат економистите на Citigroup во белешката во четвртокот. Чувството на инвеститорите во Кина беше потиснато минатата година од контролите поради Ковид и регулаторната несигурност. Сега тие контроли завршија, а креаторите на политики испратија појасни...
Акциите на европските банки паднаа во средата бидејќи шпекулациите за здравјето на швајцарската Credit Suisse повторно ги разгореа пазарните превирања предизвикани од колапсот на банката во Силиконската долина (SVB). Сепак, европските заемодавци се во посилна позиција од многу од нивните американски ривали за да ги издржат зголемените каматни стапки и...
Додека многу земји низ целиот свет упорно се борат со висока инфлација, растот на цените беше далеку помалку драматичен во швајцарската, мала планинска држава во Западна Европа. Инфлацијата во Швајцарија достигна нивоа од 3,5% во 2022, највисоко во последните 29 години. Иако сè уште е високо според швајцарските стандарди, тој...
Европа е повторно подготвена да го зголеми притисокот врз приходите од руската нафта, обидувајќи се да ја исцеди воената каса на претседателот Владимир Путин. Но, некои енергетски аналитичари се загрижени дека предложените мерки би можеле да предизвикаат „значителна нерамнотежа на пазарот“. Забраната за извоз на руски нафтени деривати од страна на...
Глобалната економија имаше тешка 2022 година. Како што се намалуваа најлошите ефекти на јавното здравје од Ковид-19, војната во Украина и строгите ограничувања на Кина „нулта Ковид-19“ донесоа нов хаос во глобалните синџири на снабдување. Цените на храната и енергијата се зголемија бидејќи инфлацијата во многу економии достигна највисоко ниво...
Судбината на Русија е тесно поврзана со судбината на суровата нафта. Голем дел од производството во земјата е поврзано со екстракција на нафта и нејзина преработка во рафинерии, тоа историски служеше како геополитичко оружје, а приходите на државниот буџет зависат од количината на произведената нафта и нејзината цена. Следејќи го...
Рецесија е збор кој многу се слуша во последно време. Претставници на Меѓународниот монетарен фонд, Светска банка и најголемите финансиски институции го велат тоа како предупредување дека на светот не му оди добро и дека тоа би можело да влијае на целиот свет во наредните години. По дефиниција, рецесија е...
Еден од водечките американски политички аналитичари Јан Бремер неодамна објави отрезнувачки анализа - како ќе изгледа светот во 2023 година, кога ќе се земат предвид сите актуелни пресврти - од војната во Украина до тензиите околу Тајван до можна рецесија во САД. Клучната позиција на Бремер е дека војна...
Низ целиот свет, финансиските пазари изгледаат сè повознемирени. Во Британија приносите на државните обврзници се зголемија, а стерлингот падна, што ги натера Министерството за финансии и Банката на Англија да издаваат соопштенија во обид да ги смират пазарите, пишува лондонски The Economist. Во Јапонија, владата интервенираше на девизните пазари за...
Цените на нафтата ќе останат стабилни до крајот на годината, но ќе паднат само малку во 2023 година, според група аналитичари кои разговараа за CNBC. Малкумина веруваат дека нафтата ќе продолжи да расте во блиска иднина. Глобалните цени на нафтата се искачија на повеќе од 120 долари за барел по...
Економијата на САД моментално се движи на „работ на жилет“ и потенцијално веќе е во рецесија по втор последователен квартал на намалување на активноста. Но, макроекономските показатели се сè уште мешани и ја поттикнуваат неизвесноста на пазарните учесници. Во срцето на дебатата меѓу економистите, креаторите на политиката и централните банкари...
Сè поверојатно е нова светска криза. Рецесијата речиси сигурно ќе дојде и сите се надеваат дека ќе се избегне стагфлација. Рецесијата е забавување на економската активност во долг временски период, што технички трае два последователни квартали (половина година), но веќе може да се прогласи по неколку месеци. Невработеноста расте, бруто...
Војната во Украина и економските санкции што следеа ќе предизвикаат многу поголеми нарушувања во европската економија и пазар од претходните кризи како што е пандемијата на коронавирус, велат економистите. Со рускиот напад врз Украина, европските лидери ги засилија плановите за намалување на нивната прекумерна зависност од руската енергија. Европскиот парламент...
Рускиот гас сочинува околу 40% од увозот на природен гас во ЕУ, Русија обезбедува само 5% од британскиот увоз на гас, а САД воопшто не увезуваат гас од Русија. Во екот на воените тензии, украинската криза, но и светската криза, нестабилните пазари и пеколните цени (од храна до гориво) -...
ЕУ и САД се обединија во казнувањето на Русија за инвазијата на Украина. Според достапните информации, руската армија погрешила во своитке пресметки и наишла на многу посилен отпор отколку што очекувале. Покрај конвенционалната војна, има и економска, во која може да учествуваат ЕУ и САД, за разлика од таа на...
Тинк тенк организацијата „Аналитика“ изготви анализи и спроведе квантитативно истражување со извозно ориентираните компаниии во однос на придобивките и очекувањата од иницијативата „Отворен Балкан“.Согласно наодите од истражувањето, многу голем процент од компаниите сметаат дека иницијатива „Отворен Балкан“  е од големо значење за нив поради можностите за подобрување на работата и...
Европејците живеат со еврото веќе 20 години, но многумина сè уште го вперуваат прстот кон единствената валута како виновник за прикриеното покачување на потрошувачките цени - и покрај многуте докази за спротивното, пишува „Euractiv“. „Еврото е катастрофа, тоа е катастрофално“, вели Марија Наполитано, 65-годишна Италијанка која живее во Франкфурт. „Со...
Во својот годишен преглед на Светската економска лига, CEBR, исто така, проценува дека кинескиот БДП ќе гo надмине американскиот во 2030 година, две години подоцна од предвиденото пред една година.
Франкот, јенот и данската круна се најстабилните валути во светот и не им се заканува девалвација, изјави Михаил Шулгин, шеф на глобалното истражување во рускиот Откритие инвестментс. Американскиот долар останува доминантна резервна валута. Од почетокот на 1970-тите, индексот на доларот во однос на кошницата на главни валути ретко се зголемуваше...
Доколку САД забележат брза инфлација во првата половина на 2022 година, што не е главното сценарио на Nomura, Федералните резерви може да спроведат агресивно зголемување на каматните стапки.
Доколку ширењето на новата варијанта на коронавирусот се одрази на глобалната трговија, на начинот на кој тоа влијаеше со претходните варијанти, последиците за светската економија ќе бидат уште потешки.