Основачот на пропаднатата крипто берза FTX, Сем Бенкмен-Фрид, повторно во затвор

42

Американскиот федерален судија во Њујорк Луис Каплан во петокот го врати во затвор основачот на пропаднатата берза за криптовалути FTX, Сем Бенкмен-Фрид, на барање на обвинителството под обвинение за манипулација со сведоци. Банкмен-Фрид беше пуштен во домашен притвор минатата година, откако плати кауција од 250 милиони долари.
Тој беше ставен во домашен притвор во домот на неговите родители во Пало Алто, Калифорнија. Банкмен-Фрид ја обжали одлуката за отповикување на кауцијата, но доколку не успее, ќе остане во затвор до неговото судење, кое ќе започне во октомври оваа година.

Во барањето за отповикување на кауцијата, обвинителството наведе дека обвинетиот испратил повеќе од 100 мејлови до медиумите и одржал повеќе од 1.000 разговори со новинари, вклучително и откривање информации од приватниот дневник на неговата поранешна свршеница Керолин Елисон. Во декември минатата година таа се изјасни за виновна како сообвинет и се согласи да соработува со обвинителството во замена за помала казна. Елисон е поранешен директор на Аламеда.

Обвинителството тврди дека се работи за обид за заплашување на сведоци. Со ова се согласи и судијата Каплан, кој меѓу другото го води процесот во приватната тужба на колумнистот Е.Џин Керол против поранешниот американски претседател Доналд Трамп. „Постојат причини да се заклучи дека обвинетиот најмалку двапати се обидел да влијае на сведоците“, пресудил судијата, пренесува деловната телевизија CNBC.

Банкмен-Фрид беше уапсен на Бахамите минатата година по американска потерница, обвинувајќи го за измама на инвеститори и грабеж на депозитите на неговите клиенти на крипто берзата FTX.

Банкмен-Фрид беше обвинет за олеснување на тргувањето во Аламеда на пари незаконски земени од клиенти на FTX. Парите наводно ги троши на недвижен имот и американски политичари.

Основана во 2019 година, FTX брзо стана една од најголемите светски размени за дигитални валути. Сепак, крипто-империјата на Банкмен-Фрид ненадејно пропадна на почетокот на ноември кога купувачите се повлекоа во толпа по извештаите кои ги доведуваа во прашање некои од неговите финансиски потези.

Фото: Facebook