Остар пад на индексите на азиските пазари: Хонг Конг и Кина најголеми губитници

13

Азиско-пацифичките пазари остро паднаа во понеделникот, предводени од индексот Ханг Сенг во Хонг Конг. Индексот падна за повеќе од 2 отсто. Сепак, секторот на недвижности, исто така, забележа распродажба, при што компанијата за недвижнини Country Garden Holdings ги предводи загубите на HSI.

Акциите во континентална Кина исто така беа во негативна територија, при што CSI 300, репер за акциите на копното, изгуби 1,35 отсто во понеделникот.

Јапонскиот Nikkei 225 падна за 1,3 отсто, а Topix за 1,1 отсто. Јапонија ќе види податоци за својот бруто домашен производ во вториот квартал во вторник, додека инфлацијата за јули ќе биде објавена во петок.

Јужнокорејскиот Kospi падна за 0,9 отсто, а Косдак забележа поголема загуба од 1,17 отсто, додека австралискиот S&P/ASX 200 падна за 0,9 отсто.

Американските пазари во петокот ја завршија неделата измешано, при што Nasdaq Composite заврши во петокот пад од 0,6 отсто и ја забележа својата втора последователна губитничка недела во 2023 година, повлечена од распродажбата на акциите на полупроводници како Advanced Micro Devices, Nvidia и Micron.

S&P 500 падна за 0,1 отсто, а Dow Jones Industrial Average додаде 0,3 отсто, потпомогнат од добивките од 2,1 отсто и 1,8 отсто во Chevron и Merck & Co, соодветно.