недела, 7 март, 2021

Новости

Витаминка го прошири својот пазар кон Обединетите Арапски Емирати, извезувајќи ги корнфлексите “Дардо” и “Чока Мока” и на арапскиот пазар.
Интел Капитал (Intel Capital), водечка организација на Интел за инвестирање, спојување и аквизиција, денес објави дека предводи инвестиција вредна четири милиони долари во Ерудитор, со седиште во Москва, снабдувач на онлајн пазари за хонорарни работници и фирми.
Европската комисија предложи воспоставување фонд за помош на сиромашните во Европската унија кој до 2020 година би располагал со 2,5 милијарди евра. Фондот би им овозможил помош во храна на најсиромашните, како и облека и основни производи за бездомниците и сиромашните деца.
Инвестирањето во енергетска обнова на зградите, изградба на современи нискоенергетски згради и примена на новите технологии би можеле да поттикнат значајни инвестиции во градежниот сектор кои се неопходни за негово опоравување, сметаат од Хрватска занаетчиска комора (ХОК).
Словенечката Томос индустрија од Копер, компанија позната по изработка на мотори, отиде во ликвидација. Околу 60 вработени ќе бидат прераспределени на други позиции во рамките на фирмата Хидриа, во која беше вклучен Томос.
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) на Португалија и одобри нова транша од 1,5 милијарди евра во рамките на програмата за помош, откако официјален Лисабон успешно ја мина петтата ревизија.
Соочен со економската криза на која не и се гледа крајот, Брисел ќе одобри наплаќање на трансакции на валути, обврзници и акции во банките и финансиските институции.
Емил Тедески, претседател на управата на хрватската Атлантик група, најави дека оваа компанија во 2013 година планира нови инвестиции во Србија од околу пет милиони евра, кои ќе се однесуваат на модернизација на постоечките капацитети, но постои и можност за преземање на нови компании во Србија.
Американскиот хемиски гигант Dow Chemical најави дека ќе отпушта 2.400 работници во погоните ширум светот и ќе затвори 20 фабрики за да ги намали трошоците на работењето во услови кога светската економија забавува.
Во третиот квартал од оваа година, цените на становите во Бугарија се намалени за просечно 2,2% во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците објавени од Националниот институт за статистика (НСИ).
Сиромаштијата минатата година била проблем за секој петти Германец, соопшти германскиот завод за статистика. Податоците покажуваат дека жените се повеќе погодени со сиромаштијата отколку мажите.
Долгот на словенечкиот ланец за техника Меркур во износ од 85 милиони евра е конвертиран во акции. Конверзијата, за која преговорите траеја четири месеци и која на крајот беше за пет милиони евра пониска од планираната, ја извршија банките НЛБ, Абанка, Нова кредитна банка Марибор, Горењска банка, Хипо банка, Банка Копер, Фактор банка, Банка Цеље, ДБС, Поштна банка и компанијата Искрател.
Катарскиот емир шеик Хамад бен Калифа ал-Тани ќе инвестира 400 милиони евра наместо планираните 254, во обнова на Појасот Газа, изјави вчера шефот на Хамас, Исмаил Ханија.
Во соработка со Македонската амбасада во Кралството Холандија, Винарија Стоби претстави свои 13 сорти на вино на Саемот Персвејн во Хаг, меѓу кои и Вранец веритас што беше дел од специјалната дегустација за Мастерклас.
Виктор Векселберг, основачот на Renova Group, конгломерат што контролира инвестиции во енергетика, градежништво и рударство, ќе стане најбогатиот човек во Русија откако на рускиот оператор со гас и нафта, Rosneft ќе и го продаде својот удел во нафтената компанија TNK-BP за 1,5 милијарди долари.
Франција финансиски ќе го поддржи огранокот на произведувачот на автомобили PSA Peugeot Citroen со пет до седум милијарди евра во банкарски гаранции. За возврат, владата од Peugeot ќе бара да го намали бројот на работни места што планира да ги укине во рамките на планираната реорганизација.
Германската компанија Siemens извести дека планира да се повлече од работењето со соларна енергија затоа што не успеале да ги остварат своите очекувања.
Пчеларството и производството на мед можат да се издвојат како една од ретките земјоделски гранки во Хрватска што не се погодени од кризата, а не недостигаат ниту државните субвенции. Според Мартин Крањец, претседател на Хрватскиот пчеларски сојуз, државата оваа дејност годишно ја поддржува со 2,4 милиони евра буџетски пари, од што пчеларите и пчеларските организации годинава потрошиле само 80%.
Произведувачот на познатото лондонско црно такси, Manganese Bronze оди во стечај, затоа што не успеа да обезбеди доволно пари од својот најголем акционер, кинеската компанија Geely, која поседува 20%.
Македонија е рангирана на високата 23 позиција од вкупно 185 земји во најновиот извештај Doing Business 2013: Попаметни прописи за мали и средни преприемачи што го објави Светска банка.
Српската влада планира да формира нова национална авиокомпанија исчистена од долгови и да ја обнови флотата со активирање на стариот договор со Ербас, изјави министерот за финансии, Млаѓан Динкиќ.
Босна и Херцеговина во Бугарија остварила извоз од околу 12 милиони евра, односно за првите осум месеци годинава, БиХ во Бугарија го зголемила извозот за 143,8% во однос на истиот период минатата година, покажуваат податоците на бугарскиот Национален институт за статистика
Компанијата PepsiCo, вториот по големина светски произведувач на безалкохолни пијалоци, планира да го продаде својот бизнис во земјите од централна Европа.
Додека некои делови од Србија се “гушат” од големи трговски маркети, во други делови се желни за еден поголем супермаркет, кој со пониски цени би им конкурирал на малите дуќанџии. Токму лошата покриеност со продажна мрежа на големите трговски синџири ја користат помалите продавници, каде цените се и до 40% повисоки.