Попладне можно невреме

2

Претпладне во Македонија ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а попладне ќе има услови за врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме со појава на град. Дневните температури ќе се движат од 15 до 24 степени.

Во Скопје и околината слично време со температура до 23 степени.