Во далечната 1907 млад француски хемичар по име Јуџин Шулер создаде иновативна, безбедна боја за коса Aurelióne. Со ова започна целата историја на компанијата L’Oréal.
Colgate за насмевка што блеска и здрави заби без кариес. Најпопуларната паста за заби помина долг пат, пат од 140 години.
"Со мојот најдобар пријател Ник Пауел почнавме да одгледуваме папагали. Видовме дека има простор на пазарот затоа што беа популарни меѓу децата. Но, папагалите почнаа да се размножуваат побрзо од што можеме да продадеме..."
Работи, создавај, давај е мотото на фамилијата Фереро, зад кое стои успешност, препознатливост и врвен квалитет на глобално ниво.
Фотографот на Ројтерс, Денис Балибаус, помина извесно време со фамилијата Мурит и со својот апарат забележа како минуваат деновите и ноќите на алпските пасишта во Швајцарија.
Уште во далечната 1891, доктор по име Аугуст Еткер им овозможи на жените од Германија да печат леб и други видови на пецива со висок квалитет.
Не постои човек што не чул за вкусните гумени бонбони Харибо. Не постои и таков на кој малите мечиња во различни бои и вкусови не му оставиле добар впечаток и желба да проба барем уште неколку.
Џорџо Армани не е само познат дизајнер на облека. Откако го лансираше својот бизнис во средината на 70-тите, модната империја не престанува да расте.
Можеби целата приказна немаше да се случи доколку Вилијам Проктер и Џејмс Гембл не се оженеа за сестрите Оливија и Елизабет Норис, чиј татко ги убеди своите зетовци, наместо да бидат конкуренција еден на друг, да станат бизнис партнери.
Nescafé, Nesquik, KitKat, Maggi, Nestea, Cerelac и уште многу други производи се само мал дел од вкусниот и квалитетен асортиман на компанијата која е број еден во светот кога станува збор за прехрамбени производи - Nestlé.
Има само 42 години, а веќе го задолжи човештвото со бројни изуми и револуционерни идеи во модерната технологија.
Марија Шарапова не е само најплатената спортистка во светот и трета рангирана тенисерка, туку е и претприемач, дизајнер, основач на хуманитарна фондација, Амбасадор на добра волја на ОН... На ова додадете и љубител на автомобили и на Порше.
Сите компании имаат тајни... Разликата е во тоа што во Apple се е тајна. За да ги проверат новите луѓе, често ги вработуваат на непостоечки проекти, им кажуваат лажни доверливи информации за да видат колку може да им се верува.
Кога данскиот дрводелец Оле Кирк Кристијансен започна да прави дрвени коцки во својата мала работилница во Билунд во 1932 година, не можеше ни да замисли дека 80 години подоцна коцките ќе бидат “играчки на векот”.
Стратегијата на Зара вклучува помалку резерви облека и често менување на колекциите. Наместо да исфрлаат по една колекција во сезоната како другите брендови, Зара се појавува со нов дизајн два пати неделно.
Во 1986 година, фитнес инструкторот, тренер и кореограф Перез, кој работел со ѕвезди како Шакира, ја заборава дома музиката за својот час по аеробик. Немајќи друга алтернатива, тој на часот пуштил латино музика и почнал да импровизира.
Во близина на Тузла, веќе пет години фирмата Bosit Industry изработува чевли за реномираниот светски бренд Прада.
Риечките претприемачи Андрија Чолак и Денис Полиќ кои го ставија помфритот во специјално осмислена амбалажа, го патентираа и го продаваат преку франшизи низ Хрватска, Словенија, БиХ и Црна Гора, на почетокот на 2013 амбициозно влегуваат на турскиот пазар.
Како Лари Пејџ успеа да го однесе Google толку високо? Ова се принципите до кои се држи, а се однесуваат на следните работи:
Филиповиќ никогаш не го криел своето богатство. Меѓу првите купил приватен хеликоптер, но никогаш не живеел живот на растрошен тајкун, туку на скромен деловен човек кој внимава на што ги троши парите.
Отказот не е секогаш причина за депресија. Некогаш е вовед во авантура, ново работно место или позиција кои ќе ви го сменат животот.
Австрискиот претприемач Јозеф Цотер во животот работел се и сешто. Бил келнер, готвач, слаткар, фармер, но можеби најдобро би можел да се опише како човек со визија за бизнис, којашто успешно ја претворил во реалност.
Идеите за креирање сопствен бизнис понекогаш доаѓаат на неконвенционални начини, од неочекувани луѓе и на најразлични места.
Morning Star е компанија во која зборот хиерархија го губи своето значење, а на потег е самоуправањето. Секој вработен е одговорен за својата функција и носи целосна одговорност за својата работа и онаа на тимот во кој учествува.