Технологија

Уметникот Николај Лам направи визуализација на големината, формата и бојата на wi-fi сигналите, како би изгледале кога би биле видливи за човечкото око.
Moto X е првиот телефон на Моторола дизајниран под водство на Google, кој ја купи оваа компанија во 2011 година за 12,5 милијарди долари.
Нокиа ја воодушеви светската јавност со презентирањето на првиот паметен телефон од серијата Lumia, кој е опремен со 41-мегапикселна камера направена со технологијата PureView.
Street View возилата прво ќе ги снимаат улиците на Љубљана, а потоа и другите словенечки градови и места.
Компанијата HG Spot Informatika го направи првиот хрватски паметен телефон Forcebook UltraPhone 40. Цената е атрактивна, само 67 евра.
Нокиа е пред два предизвика – пазарот на мобилни телефони полека го губи, а Windows телефоните не се доволно етаблирани, па компанијата мора што поскоро да премине на Андроид.
Google започна нова пилот програма за Trekker, преносен камера - систем дизајниран за да ги “дофати” местата на Google Maps до коишто не можат да стигнат Street View автомобилите, велосипеди и сноумобилите.
Технологијата се вика Wi-Vi, комбинација од Wi-Fi и “vision”, а научниците велат дека наскоро ќе им биде достапна на сите и тоа како апликација за мобилни телефони од следните генерации.
Компанијата Samsung официјално го лансираше на пазарот првиот супер тенок телевизор со свиткан екран чија цена е 13.000 долари или пет пати повеќе од телевизорите со рамен екран кои што веќе се во продажба.
Компанијата Sony лансираше нов водоотпорен андроид смартфон. Телефонот Xperia Z Ultra може да се користи под вода до длабочина од 1,5 метар.
Роботот Ava 500 е наменет пред се за бизнисот, за одржување на состаноци меѓу колеги од фирми што имаат канцеларии на повеќе локации, преку големиот монитор чија висина се прилагодува. Кога состанокот ќе заврши, роботот се враќа во својата база за полнење.
Новата домашна гејмерска конзола Xbox One на Microsoft, ќе започне да се продава до крајот на годинава, објави на презентацијата во кампусот на Microsoft во Редмонд, шефот на тимот за развој на Xbox, Дон Матрик.
Група поранешни вработени од финска Nокиа, кои дадоа откази поради одлуката на компанијата да се откаже од оперативниот систем MeeGo во корист на Windows, го претставија сопствениот паметен телефон.
Корисниците на gmail отсега ќе можат да прикачат пари во електронска порака, исто како што прикачуваат фотографија или документ, информираат од Google.
Новата технологија која нема да биде подготвена за комерцијалниот пазар до 2020 година, ќе го забрза преносот на податоци и за неколку стотици пати за разлика од технологијата 4G LTE.
Facebook најавува нова апликација Home за Android, која ќе го олесни споделувањето на статуси, слики и информации, односно ќе ги стави луѓето пред програмите.
Ќе се натпреваруваат учесници од Грција, Турција, Босна и Херцеговина, Србија, Словенија, Полска, Германија, Бразил, Црна Гора... во категориите Роботска рака, Пуволи, Хуманид, Сумо и Лавиринт/трка.
Честопати со опцијата like на Facebook се чувствуваме приморени да 'лајкуваме' и нешто што всушност не ни се допаѓа. Токму затоа Џејк Бенкс направи апликација Hater со која ќе можете да слободно да кажете ако нешто не ви се допаѓа и истото да го објавите.
Следната година на пазарот се очекува нов дигитален фотоапарат кој ќе им овозможи на корисниците истовремено да ги принтаат фотографиите и да ги споделуваат на Facebook и Twitter.
На веб страната за креативни проекти, Kickstarter, пред некое време се појави ново решение за заштита на екраните на паметните уреди.
Пребарувачот Mozilla објави дека ќе претстави мобилни телефони кои работат на оперативен систем Firefox. Firefox OS со конкуренцијата ќе се натпреварува под маркетиншко лого “Пуштете ја лисицата”.
Компанијата Blackberry соопшти дека својот нов производ, мобилниот телефон Z10 нема да го продава во Јапонија. Со овој потег најави и повлекување од оваа земја.
Најновиот модел на престижната серија на паметни телефони Nexus 4 сега е достапен и на македонскиот пазар. Ова денес го објави операторот Vip, во соработка со LG Electronics и Google.
Кога се во прашање безбедноста и ранливоста на производите, Google не штеди. Оваа компанија нуди 3,141 милиони долари за хакерите кои успешно ќе ги демонстрираат критичните безбедносни пропусти во оперативниот систем Chrome OS.