Технологија

Новата Оffice линија на производи наменета за потрошувачите, Оffice 365 Home Premium ќе биде достапна на глобално ниво, потврдија од Мicrosoft. Се работи за облак (cloud) услуга, дизајнирана за луѓе со поголем број работни и семејни обврски.
Две игри на македонската компанија Sеavus си обезбедија место во десетте најдобри мобилни и on line игри, во категоријата за најдобри игри со коцки и во категоријата за најдобри казино игри, на светскиот натпревар за најдобри апликации за iOS платформата BestAppEver.
Холандски архитект дизајнираше куќа без “почеток и крај” која треба да се изгради користејќи го најголемиот 3D принтер, технологија која може еден ден да се користи и за “принтање” на куќи на Месечината.
Yahoo и официјално ја потврди аквизицијата на Snip.it, социјална платформа која им овозможува на корисниците да собираат и споделуваат веб содржини, како фотографии, видео содржини и текстови.
Tим на експерти од Интел креираше уред за кој веруваат дека ќе му овозможи на Хокинг да ја зголеми брзината на пет, па дури и на десет зборови во минута.
Компанијата Central Standard Timing од Чикаго е во потрага по финански средства, за да го пушти својот прототип на CST-01 - најтенкиот рачен часовник во светот во производство.
Инстаграм, сервис и апликација за онлајн споделување на фотографии, објави статистики според кои месечно има 90 милиони активни корисници.
Благодарение на големиот панорамски екран е обезбеден простор за два напоредни монитори без нарушување на рамките помеѓу нив. Покрај тоа, ултра широкиот агол од 178/178 степени обезбедува беспрекорен поглед од која било позиција.
Јапонскиот произведувач на електроника Sharp, преговара со кинеската компјутерска компанија Lenovo за здружување на силите во производство на телевизори, пренесуваат јапонските медиуми.
Wikivoyage, дел од веб страната за патувања на Wikipedia, беше пуштен во употреба на 15 јануари.
Марк Цукерберг, извршниот директор на компанијата Facebook, ја претстави новата алатка за пребарување Graph search, со која може да се пребарува по базата на податоци на оваа социјална мрежа.
Во Амазон дизајнираа минијатурни воздушни перничиња, кои се активираат со помош на сензор во случај мобилниот телефон да падне.
Руската компанија Касперски соопшти дека идентификувала компјутерски вирус “црвен октомври” во земјите на источна Европа, кој собира доверливи податоци заштитени со енкрипција НАТО и ЕУ.
Прозводителите на музичките уреди конечно ги земаа во предвид пливачите. Така светски познатата компанија за електроснки уреди Sony дизајнираше нов Walkman кој одлично функционира под вода.
Корисниците на Facebook од Нов Зеланд од вчера веќе го имаат новиот изглед на својот Timeline, а останатите ќе можат да ги видат промените на својот Facebook профил за кратко време, најавуваат од компанијата.
Овој повеќенаменски лаптоп се базира на иновативниот Intel Ivy Bridge процесор со ULT платформа наменет за тенки уреди.
Следната година Twitter ќе биде подготвен за иницијална јавна понуда, според пишувањето на Форбс. Неговата пазарна вредност е проценета на 11 милијарди долари, според проценките на Гринкрест.
Следниот iPhone ќе вклучува нова touch-sensor технологија, два екрани со различнa големина и ќе биде достапен во пет бои, најавуваат во светските медиуми.
Sony одлучи да го запре производството на конзолата PlayStation 2, која на пазарот се појави уште во март 2000 година во Јапонија, а во Европа стигна неколку месеци подоцна. Од тогаш е продадена во преку 150 милиони примероци.
Најголемиот хрватски произведувач на компјутери М Сан група развива прв хрватски паметен мобилен телефон, пандан на iPhone на Apple и Galaxy на Samsung, кој ќе работи на Андроид, а на пазарот би можел да се појави кон средината на оваа година.
Американскиот деловен портал Business Insider, вчера објави дека откако ги создаде iPod, IPhone и Ipad, компанијата Apple наводно работи на создавање на iWatch-паметен часовник.
Компанијата Microsoft го презентираше Windows 8 за своите клиенти во целиот свет, вклучувајќи ја и Македонија. Широк спектар на опции за хардвер, нови понуди и апликации се само дел од можностите што ги нуди Windows 8.
Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai пред три дена го најави нивниот концепт “Connected Car”, кој им овозможува на возачите да ги користат своите смарт телефоните како клучеви од автомобил.
IBM (International Business Machines Corporation), тврди дека уредите на иднината ќе ни овозможат виртуелно да ја почувствуваме облеката пред да ја купиме, ќе ни возвраќаат на нашите мисли и ќе имаат развиени сетила