Технологија

Јапонскиот џин Сони ги објави своите планови за реструктуирање кои предвидуваат затворање на нивната фабрика за производство на објективи за апарати за сликање, мобилни телефони и веб камери. Ваквиот потег ќе значи отпуштање на над 2.000 работници.
Најлошите технологии кои човекот ги измислил, според читетелите на магазинот Wired се...
Најбрзо растечка и најпрофитабилна компанија во ИТ секторот е загрепската ИТ компанија M Сан Група, со остварен приход од 246 милиони евра.
Бројот на паметните телефони во светот ја помина долго очекуваната бројка од една милијарда продадени телефони ширум светот во третиот квартал на 2012. Продадените паметни телефони на компаниите производители на истите им донеле вкупно 400 милијарди долари.
Yahoo го именува Енрике Де Кастро за нов главен оперативец, што е второ големо преземање од конкурентската компанија Google. Неодамна извршна директорка во Yahoo стана Мариса Мајер, која исто така дојде од Google.
Научниците од Природно – математичкиот универзитет од Анкара успеаја да дојдат до формулата според која можно е производство на вештачки јаглен, пренесува агенцијата Анадолија.
Apple од OEM производителот нарача до крајот на годината десет милиони примероци на iPad мини, тврдат од The Wall Street Journal, што е во согласност со претходните гласини
Врвни директори од најиновативните компании на денешната технолошка ера ќе бидат присутни во Истанбул на Вебит - најголемиот конгрес во дигиталниот свет (Европа, Блискиот Исток и Африка).
Intel планира да пушти dual-core мобилна платформа Medfield со поддршка за комуникации 4G LTE.
Американскиот компјутерски гигант Епл побара уште 700 милиони долари дополнително обештетување
Минатиот месец судот во Калифорнија ја казни со над една милијарда долари компанијата Samsung, прогласувајќи ја за виновна во патент спорот со Apple.
Статистиката покажува дека Apple има продадено над стотици милиони смартфони.
Американската компанија Епл соопшти дека добила над 2 милиони нарачки за новиот телефон iPhone 5 за 24 часа.
Американската софтверска компанија Мајкрософт од вкупно 20 анализирани новопроизведени компјутери откри четири заразени со штетен софтвер.
Чешкиот производител на антивирусен софтвер АВГ ја претстави својата палета безбедносни алатки за 2013 година.
Ајфон 5 располага со нов хардвердски дизајн и екран со големина од четири инчи, како и нов софтвер, со што ќе биде компактибилен со новата генерација за брз пренос на податоци.
Американскиот информатички гигант Интел најави изработка на нова рамка која ќе им за цел да се поедностави и забрза распределбата на т.н. „интернет на работи“ („internet of things“).
Dell Corporation го претстави Dell Force10 MXL на пазарот во Македонија – switch со високи перформанси и претставува првиот blade switch во индустријата со поддршка од 40 Gigabit Ethernet (GE).
Apple потврди дека на 12 септември ќе одржи настан и умешно најави дека на настанот ќе го промовираат iPhone5.