Кина сака да ги избегне американските санкции поради војната на Путин

31

Кина сака да го избегне влијанието на американските санкции поради руската војна, рече министерот за надворешни работи Ванг Ји во една од најотворените изјави на Пекинг досега за американските санкции, кои придонесуваат за историска распродажба на пазарите, објави „Блумберг“.

„Кина не е страна во кризата, ниту сака санкциите да влијаат на Кина“, рече Ванг во понеделникот во телефонски разговор со шпанскиот колега Хозе Мануел Албарез на разговори за војната во Украина.

„Кина има право да ги брани своите легитимни права и интереси“, додал тој.

Се зголемуваат стравувањата на инвеститорите дека кинеските компании ќе се соочат со американски санкции, откако американските власти соопштија дека Русија побарала воена и финансиска помош од Пекинг. Соединетите Американски Држави ги предупредија европските сојузници дека Русија побарала вооружени беспилотни летала од Кина кон крајот на февруари кога ја започнала својата инвазија на Украина, според луѓе запознаени со ова прашање.

Кина во понеделникот ги отфрли првичните извештаи како „дезинформации“, додека Русија негираше дека побарала помош од Пекинг, велејќи дека има доволно ресурси за да победи во војната. Ниту една од земјите сè уште не одговорила на извештајот за вооружени беспилотни летала што Кина им ги продаде на земји како Саудиска Арабија, Пакистан и Обединетите Арапски Емирати.

Додека американските власти постојано ја предупредуваа Кина да не и помага на Русија да ги избегне санкциите, министерката за трговија Џина Рајмондо минатата недела рече дека нема докази дека кинеските компании планираат да и помогнат на Москва да ги заобиколи американските ограничувања.

Кина долго време се спротивставува на какви било еднострани санкции воведени надвор од Обединетите нации, став што Ванг го повтори во понеделникот. За Пекинг, кој неодамна се соочи со американски санкции поради прашањата за човековите права во места како Ксинџијанг и Хонг Конг, почитувањето на американските санкции се смета за повреда на неговиот суверенитет. Според тоа, Кина вети дека ќе ги продолжи нормалните трговски односи со Русија.

„Кина секогаш се противи на употребата на санкции за решавање на проблемите, а уште повеќе на едностраните санкции, кои немаат основа во меѓународното право, што ќе ги поткопа меѓународните правила и ќе наштети на егзистенцијата на луѓето во сите земји“, рече Ванг.

Сепак, Кина, исто така, се спротивставува на одмаздничките мерки кои би ѝ наштетиле на сопствената економија, дури и кога Соединетите Држави наметнуваат ограничувања директно на Пекинг. Во екот на трговската војна, Кина се закани, но никогаш не спроведе список на „неверодостојни субјекти“, па дури и државните банки ги почитуваа санкциите на САД против Хонг Конг. Пекинг, исто така, го одложи наметнувањето на антисанкциски закон против финансискиот центар, откако бизнисите изразија загриженост.

„Трет пат“

Кина најверојатно ќе ги охрабри своите големи банки да се придржуваат до американските санкции и „ќе биде многу внимателна во помагањето на Москва да се фокусира на контролата на клучниот извоз на технологија“, додека Соединетите Држави можат самоуверено да се закануваат со секундарни санкции, велат аналитичарите на американската истражувачка компанија Rhodium Group во извештај од 3 март.

„Пекинг очигледно претпочита да продолжи по трет пат некаде помеѓу бинарниот избор да ја поддржи Русија или да одбие да го стори тоа“, напишаа тие. „Проблемот за Пекинг е што одржувањето на економската и финансиската посветеност кон Русија ќе биде тешко да се сокрие во сегашната архитектура на санкции“.

Иако Кина и Русија се против структурата на американските сојузи и контролата на глобалниот финансиски систем, пукнатините се појавија по инвазијата на Владимир Путин на Украина. Претставниците на Пекинг изразија загриженост за цивилните жртви, го гарантираа суверенитетот на Украина и ја зајакнаа дипломатијата со европските држави, повикувајќи на мировни преговори.

Ограничени придобивки

Од политичка гледна точка, претседателот Си Џинпинг, исто така, нема да има корист од долготрајната војна што продолжува да ги мачи финансиските и стоковите пазари. Неговата влада ја направи стабилноста приоритет пред партискиот конгрес подоцна оваа година, на кој се очекува тој да обезбеди трет мандат.

На Кина, исто така, и се потребни добри односи со Соединетите Држави и нивните партнери за да ги постигне своите економски цели, особено кога растот се забавува до најбавното темпо по повеќе од три децении. Соединетите Американски Држави и Европската Унија заедно сочинуваат повеќе од една четвртина од вкупната трговија на Кина во 2020 година, во споредба со 2,5% за Русија.

„Останува нејасно дали Кина е подготвена да ја поддржи Русија толку силно, имајќи предвид дека материјалните придобивки се толку ограничени“, рече Чарлс Данст, соработник во Asia Group, деловна консултантска група.

„Пекинг очигледно претпочита да остане главно неутрален, додека донекаде реторички ја поддржува Русија, а потоа да ја маневрира Кина во позиција на миротворец, во некаков мултилатерален договор, доколку ситуацијата се смири“, додаде тој.