МАЕ: За неколку недели, Русија би можела да загуби 30 отсто од своето производство на нафта

174

Русија наскоро може да биде принудена да го ограничи своето производство на сурова нафта за 30 отсто, изложувајќи ја глобалната економија на најголемата криза во однос на снабдувањето во последните децении.

Освен ако Саудиска Арабија и другите големи извозници на нафта не почнат да вадат повеќе од суровина.

Вториот по големина извозник на нафта во светот би можел да биде принуден да го ограничи производството за 3 милиони барели дневно од април, објави Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), откако големите нафтени компании, трговски куќи и транспортни оператори го избегнаа извозот од земјата и потрошувачката во Русија опаѓа.

Русија произведуваше околу 10 милиони барели дневно и извезуваше речиси половина од таа количина пред да ја нападне Украина, пишува CNN Business.

„Не може да се потценат последиците од евентуалната загуба на руската нафта за глобалните пазари“, се вели во месечниот извештај на ИЕА. Кризата може да донесе трајни промени на енергетските пазари, наведува агенцијата.

Канада, САД, Обединетото Кралство и Австралија воведоа забрани за увоз на руска нафта, што влијае на приближно 13% од рускиот извоз. Мерките што ги преземаат големите нафтени компании и глобалните банки да престанат да соработуваат со Москва по инвазијата ја принудуваат Русија да ја понуди својата нафта со огромен попуст.

Големите западни нафтени компании оставија заеднички вложувања и партнерства во Русија и ги стопираа своите нови проекти. ЕУ најави забрана за инвестирање во руската енергетска индустрија на почетокот на неделата.

ИЕА, која ги следи трендовите на енергетскиот пазар во најбогатите земји во светот, рече дека рафинериите во моментов се обидуваат да најдат алтернативни извори на снабдување. Можеби ќе бидат принудени да ги ограничат своите активности, со оглед на повисоките цени на горивото со кои се соочуваат потрошувачите ширум светот.

Засега нема знаци за олеснување на ситуацијата. Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се единствените производители со значителен резервен капацитет. Двете земји се дел од ОПЕК +, во кој спаѓа и Русија. ОПЕК + неодамна го зголеми своето вкупно производство за скромни 400.000 барели дневно, но честопати не успева да ги исполни сопствените цели.

Амбасадорот на ОАЕ во Соединетите Американски Држави минатата недела изјави дека неговата земја поддржува зголемување на производството, но други лидери подоцна рекоа дека земјата се придржува до договорот ОПЕК +. Ниту ОАЕ ниту Саудиска Арабија досега не покажаа „подготвеност да ги искористат своите резерви“, според ИЕА.

„Долгогодишната неспособност на организацијата да ги исполни сопствените договорени квоти, главно поради технички проблеми и други ограничувања на производствените капацитети, веќе доведе до голем пад на глобалните залихи“, соопшти ИЕА.

Доколку големите производители не го променат својот курс и не го зголемат производството, ќе има недоволна понуда на светските пазари во вториот и третиот квартал од 2022 година, предупредува агенцијата.

Западот се обидува да ги убеди Саудиска Арабија и ОАЕ да го сменат курсот. Британскиот премиер Борис Џонсон го посети Персискиот Залив за да разговара со двајцата лидери за начините за зголемување на дипломатскиот и економскиот притисок врз Русија.

Глобалните енергетски пазари се исклучително нестабилни по руската инвазија на Украина. Пред само една недела, „Брент“ поскапе на повеќе од 139 долари за барел. Аналитичарите предупредија дека цените би можеле да достигнат 185 долари, а потоа и 200 долари, што дополнително ќе ја зголеми инфлацијата.

Од тогаш, сепак, видовме сериозен пресврт. Фјучерсите на Брент паднаа за речиси 30% од својот врв. Цената беше поставена под 100 долари за барел за прв пат овој месец, откако падна за уште 6,5 отсто во вторникот.

Кризата може да помогне да видиме големи промени на глобалните енергетски пазари.

На крајот, може да се појави дополнителна понуда од Иран и Венецуела доколку Соединетите Држави и нивните сојузници ги ублажат санкциите против двете земји. Се чини дека преговорите за нуклеарниот договор со Иран се заглавени, но сепак може да се постигне договор.

Минатата недела, ЕУ ги објави плановите за намалување на увозот на природен гас од Русија оваа година со изнаоѓање алтернативни снабдувачи, забрзување на транзицијата кон обновливи извори на енергија, намалување на потрошувачката преку подобрување на енергетската ефикасност и продолжување на животниот век на централите на јаглен и нуклеарните централи.

Во меѓувреме, Саудиска Арабија е во преговори со Пекинг за продажба на дел од нафтата во јуани, пишува Wall Street Journal. Ова ќе ја поткопа доминацијата на американскиот долар на глобалните енергетски пазари и ќе ги продлабочи врските на Ријад на исток.