Доларот достигна нови врвови по номинацијата на Пауел за втор мандат

28

Вредноста на доларот достигна нов врв во однос на јенот во вторникот, откако претседателот на Федералните резерви Џером Пауел беше номиниран за втор мандат, зголемувајќи ги облозите дека каматните стапки во САД ќе се зголемат следната година и ќе отстапат од јапонските.

Доларот порасна за 0,24% на 115,13 јени, што е неговата највисока вредност од март 2017 година, откако скокна за 0,77% во понеделникот.

„Очекуваме слабиот јен да продолжи да добива поддршка поради вниманието на разликите во монетарната политика“, велат аналитичарите на Barclays. 115,5, највисокото ниво на доларот од март 2017 година, ќе биде клучно ниво на кое треба да се внимава кога доларот расте, а „над тоа, предупредуваме дека нема јасен отпор до 118, 7 (највисоко ниво од крајот на 2016 година) “.

Јапонската валута е чувствителна на движењата на американските државни обврзници и двегодишниот принос на американските државни обврзници се зголеми за 8,5 базични поени во понеделникот на највисоко ниво од почетокот на март 2020 година. За последен пат тие достигнаа 0,5924% .

Американскиот претседател Џо Бајден го одбра Пауел наместо другиот водечки кандидат Лаел Брејнард, кого пазарите го сметаат за покомпромисен од двајцата, иако Брејнард ќе биде потпретседател на ФЕД. Веста ги поттикна пазарните очекувања за зголемување на каматните стапки следната година, кога централната банка го заврши намалувањето на програмата за итно купување на обврзници. Пазарите на валути се водени главно од пазарните перцепции за различните стапки со кои глобалните централни банки ги намалуваат стимулациите од ерата на пандемијата и ги зголемуваат каматните стапки.

„Номинацијата на претседателот Пауел за втор мандат ќе направи пазарите да се чувствуваат удобно со прогнозите за каматните стапки од јули следната година“, велат аналитичарите на Westpac. „Најмалку тројца вработени во ФЕД веќе отворено разговараа за забрзување на намалувањето. Во меѓувреме, Европа уште еднаш спроведува мерки за сузбивање на вирусот, што е во остар контраст“, додаваат тие.

Еврото падна на 1.136 долари, околу 16-месечен минимум откако изгуби 2,8% досега овој месец. Единствената валута беше повредена од тонот на Европската централна банка и, од неодамна, обновувањето на случаите на КОВИД-19 во Европа, принудувајќи ја Австрија да се врати на целосна блокада во понеделникот и ја натера Германија да размисли за построги ограничувања. Трговците ќе бараат знаци за влијанието на ограничувањата врз европскиот раст подоцна денеска, кога ќе бидат објавени податоците за PMI за Франција, Германија и еврозоната, а податоците за PMI за Британија се очекуваат во САД.

Британската фунта поевтини во однос на доларот, при што една фунта се тргува за 1.340 долари. Австралискиот долар, кој исто така „потона“ поради политиките на Австралиската резервна банка, беше на 0,7228 долари, блиску до најниското ниво од почетокот на октомври, но повисоките цени на фјучерсите на железната руда понудија одредена поддршка.

Новозеландскиот долар падна на 0,6924 долари, што е најниско ниво во последните шест недели, еден ден пред состанокот за политиката на централната банка, на кој се очекува Нов Зеланд да го следи во октомври со зголемување на каматните стапки за уште 25 базични поени.