Почетна Финансии

Финансии

Инвестирањето во Македонија може да биде профитабилно и наградено бидејќи македонскиот финансиски систем претрпе значителни трансформации во последните три децении и ги има сите потребни алатки и институции со кои инвеститорите можат да остварат капитални добивки, користејќи го потенцијалот на земјата. Ова го пренесе Коста Костадиновски, директор на Капитал...
За економистите и експертите од даночната политика противењата за воведување на т.н солидарен данок, се во најмала рака зачудувачки бидејќи се спротивни на општествениот интерес.  Потребата од негово носење ја поткрепуваат со низа аргументи, а еден од нив е и фактот дека ваков данок постои во сите високо развиени земји. „Не...
Главното прашање за претприемачите е како да ја зголемат продажбата, a финансиската компанија IuteCredit Macedonia го има одговорот. Како иновативно решение за бизниси, iute нуди одлична алатка за зголемување на продажбата и широк спектар на начини за плаќање на потрошувачите. Се работи за iute "pay later" солуцијата, која им овозможува на...
Американската економија останува на лизгава патека бидејќи кризата на плафонот на долгот може да доведе до пад на пазарот. Дискреционото трошење може да доведе до пад на пазарите и другите земји кои го држат американскиот долар како резервна валута, бидејќи резервите би можеле да се соочат со рецесија. Покрај...
Државните обврзници се стабилна и безриризична инвестиција и начин за сигурно штедење. Но, финансиските советници започнаа се повеќе да ги препорачуваат како одлична можност за инвестиции и поради се поповолните услови кои се нудат за нив. Аналитичарка на Блумберг со својата оценка отиде дотаму, што ги нарече државните обврзници „нешто повеќе“...
Cо оглед на тоа што веќе зачекоривме во лето, бизнис светот малку се смири. Па, како што обично се случува, пазарот обично зема здив во текот на летото, што е одлична можност за анализа - меѓу другото, како фондовите ги позиционирале своите портфолија на крајот на првиот квартал од...
Државата го крати рокот за намирување на обврските кон приватните компании на 30 дена. Законските измени со кои се регулира ваквата обврска го подготви Министерството за финансии, а го усвои Собранието во рамки на 117-тата седница. Со донесениот Закон се скратуваат роковите во коишто субјектите од јавниот сектор чии сметки се во...
Граѓаните на Македонија ќе може да вложуваат во американски државни обврзници. Коста Костадиновски од Капитал Асет Менаџмент потврди дека може да се купат американски државни обврзници по добри цени со годишен принос поголем од 3 отсто. Обврзницата е финансиски инструмент, кој овозможува сигурност на вложените средства, загарантирана камата и исплата...
Швајцарската инвестициска банка UBS објави големо истражување кое се однесува на проценките за инвестиции на побогатите поединци и семејства ширум светот. Како што беше нагласено, извештајот за 2023 година опфатил испитување на 230 т.н семејни канцеларии или консултантски фирми кои се задолжени да работат со богати поединци со просечна вкупна...
Знаењето (во некои случаи може да се користи и зборот „талент“) е важен предуслов за успех на кое било поле од животот. Без разлика дали се работи за спорт, успех на работа, научна кариера или некоја друга „работа“, важно е да имате знаење (или талент) за она што го работите. Со...
Акциите на јапонските брокерски куќи пораснаа во попладневното тргување во вторникот, откако Ворен Бафет, претседател и извршен директор на Беркшир Хатавеј, рече дека планира да ги зголеми своите акции. Во интервју за Никеи, Бафет рече дека размислува за дополнителни инвестиции во петте големи јапонски брокерски куќи, додавајќи дека е „многу...
Пазарот нуди различни инструменти, а трошокот или каматата е таа што дефинира кој ќе го избереме. Тоа беше одлучувачко и за нас при повторената аукција за 9-тата еврообврзница, да направиме трошокот да не биде повисок од претходната аукција, која поради технички аспекти се откажа. Ова го истакна министерот за...
Минатата година на глобално ниво е исплатена рекордна вредност на дивиденди од дури 1,56 трилиони долари, објави Janus Henderson Group. Оваа британско-американска глобална група за управување со средства секоја година го објавува Глобалниот извештај за дивиденда, а новиот извештај покажува дека најголем раст на исплатата на дивиденди забележале компаниите на пазарите...
Беркшир Хатавеј, контролиран од инвеститорот Ворен Бафет, купи речиси 6 милиони акции на нафтената компанија Occidental Petroleum, со што го зголеми својот удел во големата енергетска компанија на 200,2 милиони акции. Неговиот удел сега вреди вкупно 12,2 милијарди долари, според регулаторното поднесување на компанијата доцна во вторникот. Купувањата, кои беа извршени...
Мерката Мој ДДВ дава одлични резултати и во борбата против сивата економија и во зајанување на стандардот на граѓаните, рече директорка на УЈП Сања Лукаревска во гостување на Телевизија Стар. „Имаме 520.000 регистрирани на апликацијата Мој ДДВ, исплатата се врши редовно, согласно нашите обврски, односно во рок од 60 дена по...
Harris Associates, еден од главните акционери на Credit Suisse, го продаде својот удел во швајцарската банка во текот на изминатите неколку месеци, изјави во неделата Дејвид Херо, потпретседател и главен инвестициски директор на активистичкиот инвеститор од Чикаго. Херо не ја откри причината за продажбата на уделот, но претходно изјави за...
Министерството за финансии соопшти дека денеска ќе се одржи аукцијата за деветата еврообврзница. – Агентите и потенцијалните инвеститори се известени, а според изразениот интерес кај инвеститорите се очекува успешна аукција. Сумата на која ќе биде запишана еврообврзницата ќе зависи од постигнатата цена на пазарот, а во насока на нашите заложби...
Банките стануваат водечки купувачи на некои државни обврзници од еврозоната, искористувајќи ги зголемените каматни стапки додека Европската централна банка (ЕЦБ) се обидува да го намали своето присуство на пазарот. Владите од еврозоната имаат потреба од приватни инвеститори да преземат околу 400 милијарди евра дополнителен долг во оваа година. Потребите за финансирање...
Во јануари забави и растот на банкарското кредитирање во еврозоната, а монетарниот агрегат М1, кој претставува основна мерка на паричната маса, се намали за првпат откако Европската централна банка (ЕЦБ) собира податоци, пренесува Хина. Во јануари годишната стапка на раст на кредитирањето на приватниот сектор забави на 3,8 отсто, од...
Кинеските инвеститори значително ги намалија инвестициите и купувањата на компании во Европа во последната година поради тензиите во меѓународните односи и мерките за сузбивање на пандемијата во матичната земја, се наведува во студијата спроведена од агенцијата Ернст и Јанг (EY). Минатата година кинеските инвеститори забележаа 139 трансакции за преземање и...
„Очекувам и следната аукција да биде успешна. Зад овој процес стои конзорциум на банки со кои 20 години земјата реализира успешно издавање на еврообврзници, а постои и интерес од инвеститорите што учествуваа на аукцијата на 9 февруари повторно да учествуваат“, рече министер за финансии, Фатмир Бесими во вчерашното гостување на емисијата...
Многу луѓе се загрижени за претстојната рецесија, и лесно е да се разбере зошто. Зголемената инфлација, зголемените цени, проблемите со синџирот на снабдување, нестабилноста на глобалниот пазар и недостигот на работна сила доведоа многу финансиски експерти да објават дека уште една рецесија е практично зад аголот. Финансиската планерка Хана Хорват...
Доколку сте решиле дека ви треба заем, препорачливо е да ги дознаете основните работи пред да одите во банка. Душан Узелац, директор на порталот Каматица,  вели дека подигнувањето кредит е исто што и купувањето автомобил. „Ако не ја знаете разликата помеѓу бензинот и дизелот, ќе ви го продадат она што е...
Федералните резерви на САД вчера ја зголемија каматната стапка за 0,50 процентни поени, што е најголемото еднократно зголемување од 2000 година, пренесе АП. Во вторникот почна дводневната седница на ФЕД, а бидејќи инфлацијата во САД е на највисоко ниво во последните 40 години, речиси сите очекуваа вакво зголемување на каматните...