Нафтата ќе запише најлош месец од почетокот на пандемијата поради омикрон

105

Нафтата падна за 19 отсто во ноември, што е најголема месечна загуба од март 2020 година. Инвеститорите бараат како да се движат на пазарот, исплашени од„омикрон“ варијантата и се обидуваат да предвидат како ќе реагираат производителите, пренесе Блумберг.

Организацијата на земјите производители на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници во четврток ќе одлучат дали да го замрзнат циклусот на месечни зголемувања на испораките.

„Веројатно е премногу рано да се каже со одредено уверување каде ќе оди пазарот додека немаме повеќе податоци за новата варијанта“, рече Хауи Ли, економист во Oversea-Chinese Banking Corp. во Сингапур.

„Ако ОПЕК + го запре зголемувањето, тоа ќе обезбеди уште една причина нафтата да најде посилна основа“, рече тој.

WTI за испорака во јануари падна за 3% до 67,87 долари за барел на Њујоршката берза. Брент падна за 2,5% до 71,62 долари за барел на јануарската ICE Futures Europe.

Администрацијата на Бајден во понеделникот рече дека ќе продолжи со планот за пуштање на 50 милиони барели нафта од стратешките резерви и покрај неодамнешниот пад на цените, и предупреди дека може да пушти уште повеќе. Овој потег дојде во координација со другите земји кои трошат сурова нафта, вклучително и Јапонија.

Бајден ги предупреди Американците да не паничат поради новата варијанта и рече дека блокирањето на економијата нема да биде неопходно. Тој рече дека неговата администрација сè уште не верува дека ќе бидат потребни нови вакцини, но веќе соработува со производителите на лекови, вклучително и Pfizer, на планови за вонредни ситуации.

Трговците со нафта, исто така, ги следат разговорите оваа недела со цел заживување на нуклеарниот договор на Иран со светските сили од 2015 година. Успехот на преговорите во Виена може да ги укине санкциите против иранската економија, што ќе доведе до обновување на официјалните текови на нафта. Преговорите почнаа позитивно во понеделникот, според висок европски дипломат.

Макроекономските податоци од Азија покажуваат подобрувања во водечките економии, што е позитивен сигнал за побарувачката на енергија. Во Кина индексот на производствени менаџери се врати на експанзија, додека фабричкото производство во Јапонија порасна.