Азиските берзи пораснаа, се тргува внимателно

17

На азиските берзи цените на акциите пораснаа, најмногу благодарение на закрепнувањето на кинеските пазари по вчерашниот остар пад, но тргувањето е претпазливо поради слабеењето на втората по големина економија во светот.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, порасна за 0,8 отсто околу 6:30 часот, откако вчера потона за повеќе од 2 отсто и се лизна на најниското ниво во последните шест недели.

Берзанскиот индекс Nikkei утринава порасна на берзата во Токио за 0,7 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,5 и 1,9 отсто. Само во Австралија, каде вчера немаше работа поради празниците, цените на акциите утринава паднаа, како резултат на притисокот врз рударскиот сектор поради наглиот пад на цените на суровините во последните денови.

Најмногу пораснаа цените на кинеските акции, но тоа се должи само на корекција откако вчерашниот пазар во Шангај забележа најголем дневен пад од избувнувањето на пандемијата на коронавирус во февруари 2020 година.

Коронавирусот во Кина негативно се одразува на берзата

Азиските пазари се негативно погодени од вестите за ширење на коронавирусот во Кина, што претходно доведе до „локдаун“ на Шангај и неколку други градови, а во делови од Пекинг полека се воведуваат рестриктивни мерки. Ова, пак, ќе го забави и онака бавниот раст на втората по големина економија во светот.

„Затворањата на Кина и ширењето на вирусот во други градови, како што е Пекинг, се товар за економијата и расположението на инвеститорите. Доколку „локдауните“ траат, тоа значително ќе влијае на кинеската економија и синџирите на снабдување низ светот“, рече Маниши Рајчадури, стратег во BNP Paribas Bank.

Поддршка за пазарите дава вчерашниот раст на цените на акциите на Волстрит, по остриот пад минатата недела. Dow Jones зајакна за 0,70 отсто, додека S&P 500 порасна за 0,57 отсто, а Nasdaq индексот за 1,29 отсто. Сепак, тргувањето беше воздржано бидејќи се очекува американската централна банка агресивно да ги зголеми каматните стапки.

ФЕД ги зголеми каматните стапки за првпат од 2018 година, за 0,25 процентни поени, во март, и најверојатно ќе ги зголеми за дополнителни 0,50 процентни поени веќе во мај. Но, по најновите коментари од голем број лидери на ФЕД, станува сè појасно дека монетарната политика подоцна ќе се затегне агресивно.

Доларот продолжува да јакне, цените на нафтата ги надоместија загубите

И на девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата продолжи да расте, достигнувајќи ново највисоко ниво за повеќе од две години.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 101,58 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 101,26 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 128,35 на 127,55 јени.

Но, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0725 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0780 долари. Цените на нафтата, пак, благо пораснаа, по вчерашниот остар пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,40 отсто, на 102,75 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,33 отсто на 98,87 долари.