Германија со договор за спас на Uniper

37

Германската влада ги заврши преговорите за спасувачкиот пакет за Uniper SE, кој ќе спречи колапс на еден од столбовите на енергетскиот систем на земјата, откако Русија ќе ги намали количините на гас што го испорачува, пренесе Bloomberg.

Владата ќе добие околу 30 отсто од акциите во компанијата, што е доволно за да и даде право на вето врз клучните стратешки одлуки, се вели во соопштението на Uniper во петокот. Главниот акционер во Uniper, финскиот Fortum Oyj, ќе го задржи мнозинскиот пакет акции.

Пакетот вклучува продолжување на кредитната линија од 9 милијарди евра од заемодавачот KfW контролиран од државата, како и задолжителни конвертибилни хартии од вредност од 7,7 милијарди евра. Вкупниот пакет е повеќе од 4 пати повеќе од сегашната пазарна капитализација на компанијата.

Uniper стана првата голема корпоративна жртва во европската криза со гас, која се разви кога побара помош од администрацијата на канцеларот Олаф Шолц претходно овој месец. Најголемиот германски купувач на руски гас е турнат на работ откако претседателот Владимир Путин го прекина снабдувањето како одговор на европските санкции поради руската инвазија на Украина.

Акциите на компанијата со седиште во Дизелдорф пораснаа за цели 11% по објавувањето на зделката. Акциите сè уште се тргуваат за повеќе од 70% поевтино отколку на почетокот на оваа година, вреднувајќи ја компанијата на околу 4 милијарди евра. Главниот сопственик Fortum додаде дури 8,9 проценти акции пред да биде стопирано тргувањето.

Fortum се согласи да го намали својот удел од околу 80% на 56% како дел од планот за спас. Компанијата со седиште во Финска сега ќе има опција да го конвертира својот постоечки заем од 4 милијарди евра во Uniper наспроти дел до максимум 70% од задолжителните конвертибилни инструменти што ги има претплатени од германската држава, обезбедувајќи ја нејзината способност да ја задржи својата мнозинска акционерска позиција – се вели во денешното соопштение.

Uniper – создаден во 2016 година од поранешните средства поврзани со фосилни горива на E.ON SE – се појави како најслабата алка во енергетскиот систем што ја напојува најголемата европска економија. Нејзините масивни договори со руски „Газпром“ ја оставија германската енергетска компанија ранлива на кратења во снабдувањето и ја принудија да ги покрива недостатоците по високи цени на самото место.

Бидејќи губеше готовина, Uniper веќе повлече кредитна линија од 2 милијарди евра од KfW и започна разговори за дополнителни средства, откако претходно оваа година доби финансирање од 8 милијарди евра од Fortum.

Германија не можеше да си дозволи Uniper да пропадне бидејќи последиците ќе се шират низ целата економија и ќе ги погодат индустриските компании и локалните комунални претпријатија што ги опслужува. Иако Русија го обнови снабдувањето со гас по 10 дена одржување, тие и понатаму се значително намалени, а нивоата на складирање во германските капацитети за складирање гас се недоволни.

Германија ги зголеми своите цели за складирање гас во четвртокот, како одраз на зголемената загриженост за тоа дека има доволно енергија за загревање на домовите и одржување на фабриките во зима. Овој потег ја зголемува веројатноста владата да интервенира во управувањето со резервите.

Складиштето на гас во Германија не е зголемено од вторникот и моментално изнесува околу 65%. За да го достигне нивото од 95 отсто наменето за 1 ноември, на земјата ќе и требаат речиси три месеци на просечно ниво на полнење во неделата пред исклучувањето на „Северен тек“.

Министерот за економија Роберт Хабек предупреди дека редуцирањето на рускиот гас претставува ризик од зараза слична на Lehman Brothers, при што банкротот на Uniper потенцијално ќе се прелее во пошироката економија. Меѓународниот монетарен фонд процени дека земјата е изложена на ризик да загуби речиси 5 отсто од своето економско производство доколку Русија го намали снабдувањето со гас.