сабота, 5 декември, 2020

Македонија

Во Раде Кончар Сервис Скопје беше отворен нов регионален еколошки центар, кој ќе има за задача да обезбеди заштита на животната средина, преку редукција и елиминација на штетните состојки ПХБ (полихлорирани бифенили) во трансформаторското масло.
Еден од највисоко рангираните бизнис школи во светот HULT International Business School по трет пат ќе ги претстави можностите за стипендии на македонските менаџери и лидери на саемот „Стипендии Експо 2012“, што ќе се одржи на 16 и 17 ноември (петок и во сабота) во Универзитетската библиотека Светки Климент Охридски во Скопје.
На Скопски саем денеска почнува 62. Меѓународен саем за широка потрошувачка Агрофуд 2012. Ќе учествуваат компании од Македонија, Бугарија, Италија, Србија, Грција и Словенија
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска објави јавен повик за давање во закуп државно земјоделско земјиште во регионите Гевгелија, Неготино, Делчево, Ресен, Битола, Валандово, Берово и Свети Николе, за вкупна површина од над 627 хектари.
На семинарот што се одржа во Микросам во Прилеп, 30 врвни експери во делот на роботиката и композитните материјали ја завршија неколкудневната размена на искуства во делот на достигнувањата во науката.
Од следната година, дефицитарните занимања и занаетчиите во исчезнување нема да плаќаат комунална такса.
ПОФИКС ДОО Тетово ќе даде понуда за откуп на акции издадени од Единство АД Тетово, одлучи Комисијата за хартии од вредност (КХВ). Понудата се однесува на 880.106 обични акции со право на глас и 7.445 приоритетни акции, сите издадени од Единство АД Тетово.
Зелена површина, езеро, вештачки водопад, базен со пикник простор, детско игралиште, билијард клуб и фитнес центар опремен со сауна и турска бања, сето тоа се карактеристиките на новиот станбен комплекс Верина.
Донесување нов закон и измена на постоечките за доуредување на дејноста, интензивно привлекување странски капитал преку економските промотори, обезбедување извори за отворање нови бањи и продажба на градежни парцели за изградба на спа-центри, се само дел од планираните активности на владата со кои ќе ја засили поддршката за развој на бањскиот туризам.
Со едночасовна забава на која ќе гостуваат солисти од Златно славејче, танчерски групи од балетското студио Ребис и маскотите Снежана, Штрумфета и Велештрумф, ќе биде обележано официјалното отворање на новата ексклузивна продавница на Просветно дело во Скопје сити мол. Настанот ќе се случи на 3 ноември (сабота) со почеток во 11 часот.
Македонските граѓани имаат доверба во банките и во домашната валута. Трета година по ред учеството на денарското штедење расте, од 35% во 2009 на 48% во 2012 година.
Рускиот фармацевтски холдинг Протек Груп денеска свечено ќе ја отвори својата фабрика Продис во технолошко - индустриската развојна зона Скопје 1 – Бунарџик, во која ќе се произведуваат природни и здрави производи.
Агенцијата SWOT Research ги објави резултатите добиени од мерење на квалитетот на услугата кон клиентите и продажните вештини на вработените, по одржувањето на 6-ти Mystery Shopping ден.
И оваа година, во пресрет на Светскиот ден на штедење, Стопанска банка АД – Скопје како компанија со вградена корпоративна општествена одговорност во своето работење, заедно со сите свои вработени организираше хуманитарна акција во соработка со Црвениот крст на Република Македонија и со тоа Денот на штедење го посветува на лицата кои имаат потреба од повеќе грижа и поддршка во животот.
ОНЕ во соработка со Sun Wireless лансира нова услуга со која на корисниците на резидентниот (домашен) интернет и мобилната телефонија на ОНЕ им овозможува пристап до интернет преку Wi Fi мрежата на Sun Wireless.
Италијанската компанија Текнохосе, денеска ја пушта во употреба фабриката во Македонија, инвестиција вредна 10 милиони евра. Фабриката е лоцирана во ТИРЗ – Скопје 1, а ќе вработи 150 лица.
Економиите на земјите од Југоисточна Европа годинава ќе остварат значително помал раст од предвидениот поради влијанијата од влошената состојба во еврозоната, објави Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Новата проекција за растот на македонската економија за оваа година според ЕБОР е 0,3%, а за следната 2%, што е највисок прогнозиран во регионот на ЈИЕ, освен Турција која ќе има раст од 3,7%.
Витаминка го прошири својот пазар кон Обединетите Арапски Емирати, извезувајќи ги корнфлексите “Дардо” и “Чока Мока” и на арапскиот пазар.
Во соработка со Македонската амбасада во Кралството Холандија, Винарија Стоби претстави свои 13 сорти на вино на Саемот Персвејн во Хаг, меѓу кои и Вранец веритас што беше дел од специјалната дегустација за Мастерклас.
Македонија е рангирана на високата 23 позиција од вкупно 185 земји во најновиот извештај Doing Business 2013: Попаметни прописи за мали и средни преприемачи што го објави Светска банка.
Александар Ѓорѓиев, владиниот портпарол изјави дека Македонија ја усвоила Стратегијата за иновации 2012 - 2020, со чија што помош ќе добиеме поквалитетен бизнис во нашата држава
Skoda Citigo - еден од најмодерните компактни автомобили во светот, отсега е достапен и во Македонија, благодарение на генералниот импортер Порше Македонија.
„Светскиот ден на лебот за нас како производител на леб е од големо значење и затоа одлучивме со донација да го одбележиме овој ден – изјави Лидија Трајковска, одговорно лице во секторот за маркетинг во Жито Лукс.
Според новиот правилник на Топлификација, од следниот месец и оние граѓани кои се откажале од парното, а нивната зграда се уште е приклучена на системот за греење, ќе треба да плаќаат меѓу 8 и 10 денари за квадратен метар.