четврток, 13 мај, 2021

Македонија

Денес, утре и задутре во Скопје, Супербрендс Македонија ќе одржат предавања на тема Основни комуникациски стратегии за поуспешни продажни резултати. Познатиот хрвтатски професор, социјален педагог и лиценциран тренер за НЛП методата на комуникација, Саша Теноди, ќе биде главниот предавач на настанот.
Економската состојба на фирмите во преработувачката индустрија во октомври е поповолна во однос на состојбата во септември годинава, а понеповолна споредена со октомври лани, објави Државниот завод за статистика.
Во денешно време во услови на рецесија, еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат фирмите е како да ги наплатат продадените услуги и производи и како да останат ликвидни. Поради вакви причини, за жал, голем број фирми во Македонија секојдневно се затвораат.
Aпликацијата Bee Clever на Игор Христов, Герчо Атанасов, Марија Петрушевска, Љупчо Јовановски, која претставува уникатен концепт за рана едукација на деца преку забавни игри е прогласена за најдобра апликација на конкурсот Vip Македонски предизвик.
Вкупно девет компании од земјоделскиот сектор искористиле вкупно 2,8 милиони евра од кредитот што го пласира Македонската банка за поддршка на развојот. Во фаза на одобрување се нови четири барања во вкупен износ од 800.000 евра, информираат од банката.
Во организација на Синдикатот за транспорт и врски денес во Скопје ќе биде промовиран прирачникот за обука за родово организирање Силни жени во транспортот, на македонски јазик.
Викенд предавањата на Академијата за менаџери започнаа со првиот модул од програмата Стратешки менаџмент Стратешко менаџирање на МСП (мали и средни претпријатија): градење одржлива конкурентна предност.
Домашниот онлајн маркет MarketKonekt се проширува и на пазарот во Бугарија. Отсега домашните компании добиваат единствена можност за олеснета интернет трговијата не само со македонските, туку и со бугарските купувачи.
Во просториите на Стопанската комора на Македонија во петокот се одржа настан под мотото Подигнете го вашиот бизнис на сосема ново ниво. Настанот беше организиран од охридската фирма Инфо Биро во соработка со GS1, Македонската асоцијација за нумерирање на артиклите и надворешниот соработник Pantheon Group од Словенија.
Македонија се најде на 23 место според последната ранг листа на Дуинг бизнис (Doing business) пренесува угледниот весник Фајненшл Тајмс (Financial Times), во сторијата која беше објавена на блогот на весникот, насловена Macedonia: Doing Business?
Македонската компанија Макпрогрес воведе нови производи во својот асортиман. Линијата Сончева Долина е збогатена со производи од соја. Овие производи се појавуваат како суб бренд од Сончева Долина – Soya Sun.
Индиската компанија Сахара Индија Паривар, во Македонија ќе го реализира проектот Сахарајан Македонија. Проектот ќе се гради на 240 хектари во околината на Охридското Езеро и ќе содржи хотели од светска класа, казина, станбени и рекреативни објекти и терен за голф по меѓународни стандарди.
Во рамките на проектот кој е со цел воспоставување на професионално одржливи и ефективни релации меѓу Собранието на Р. Македонија и Државниот завод за ревизија, денес во Скопје ќе се промовира прирачникот Вовед во ревизорските извештаи.
Првото кино Синеплекс во Македонија ќе биде вечерва отворено во Сити мол. Посетителите ќе можат да уживаат во двојната премиера на најновиот филм од серијалот со Џемс Бонд, Небесен пад (Skyfall) како и во 3Д авантурата, Животот на Пи (Life of Pi).
Националната агенција за европски образовни програми и мобилност денес го организира првиот инфо – ден.
Согласно со Програмата за изградба и одржување на станови на Владата на Р. Македонија, денес во општина Штип ќе се одржи јавна прелиминарна електронска распределба на 91 социјален стан.
Почнувајќи од од 1-ви јануари идната година превозот на стока меѓу Република Македонија и Република Хрватска ќе биде целосно либерализиран.
“Како до изготвување проекти за локален економски развој и поттикнување на малите бизниси во полошкиот регион” е темата на денешната конференција за финансиките можности, која се одржа во Маврово.
До март 2013 година граѓаните на Прилеп ќе добијат нова автобуска станица, откако денес на електронска аукција, општината го продаде земјиштето од 5.300 м2 површина во близина на железничката станица.
Окта е единствената компанија во регионов, која е членка на Партнерството за чисти горива и возила. Окта ги применува современите и еколошки начини на производство на безоловни бензини и нафтени деривати со ниска содржина на сулфур.
Во општина Шуто Оризари денес ќе биде поставен камен темелник на објект за производство на опрема за рециклирање отпад и отпадни води на хрватската компанија Техникс.
Во Скопската oпштина Илинден е пуштен во употреба нов објект Интер мол. Зданието се простира на површина од 14.000 метри квадратни и во него се инвестирани пет милиони евра
На традиционалниот меѓународен вински фестивал Gourmet food & Wine Expo во Торонто, Канада, кој што се одржа викендов, беа претставени македонски вина од винаријата Далвина.
Македонските компании очекуваат поддршка за 43 нови проекти, од кредитната линија од 100 милиони евра на Европската инвестициска банка.