Главна категорија

Браникот Musguard е многу практичен. Тежи само 35 грама и не треба посебен алат за да се монтира. Го има во повеќе бои, а изработен е од цврста, еластична фолија која може да се рециклира.
Eдна од главните грешки е тоа што неговиот бизнис се фокусираше на производот што беше дизајниран за негови потреби, а не за потребите на пазарот.
Идејата за ваков производ на Милром и се наметна поради желбата за водење здрав живот, но поради брзото темпо на живот, не секогаш на дофат ни се здравите и природни состојки.
Erasmus Locator содржи податоци за локации и работи што им се потребни на новите студенти, класифицирани по категории. Податоците се врзани само за Загреб, но откако апликацијата ќе се стави на пазарот, ќе се генерираат и други податоци.
На екранот на телефонот можат да се следат информации како моменталната брзина на велосипедот и состојбата на батеријата. Под седиштето се наоѓа камера, која служи како ретровизор и на возачот на екранот му покажува како изгледа патот зад него.
На листата инвеститори се најдоа многу познати имиња, како програмерот на Gmail, Пол Бухајт, основачот на TechCrunch, Мајкл Арингтон, Рон Конвеј, еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина, па дури и холивудската актерка Џесика Алба.
Титулата најдобра старт - ап компанија ја доби тимот SEA GAMES и ја освои наградата од 15.000 евра. Покрај паричната награда, тимот ќе добие и консултантски услуги од страна на експерти соодветни за дејноста на компанијата.
Оваа апликација генерира повеќе од 50.000 производи кои се дел од понудата на сите e-shop продавници во светот, со сите нивни карактеристики и цени.
Автомобилите му се хоби. Роналдо поседува Lamborghini Aventado од 300.000 долари.
Победија студентите Димитар Миновски и Кристијан Ѓорѓески со нивната идеја за „паметна” соларна пумпа за наводнување, наменета за земјоделие која се регулира преку интернет, а содржи и временска прогноза.
Велосипеди на расклопување стануваат се попопуларни бидејќи се практични за комбинирање со јавниот превоз и се едноставни за користење во сообраќајниот метеж поради се почестите кражби.
Основачот на компанијата е поранешен дизајнер на Suzuki и сакал да се создаде возило што ќе ги издржи поплавите и ќе му помогне на населението да стигне на безбедно место. Возилото е наменето за кратки релации.
Иван Буразин и Ведран Јукиќ го презентираа својот едитор на кодови на сите платформи, кој се наоѓа во облак (cloud). Во пракса, тоа значи дека програмерите можат да ги поправаат своите апликации и страници од сите уреди во реално време.
На најголемиот форум за претприемништво и иновации во ЈИЕ, Balkan Venture Forum (BkVF), 50 компании од Балканот ќе добијат можност да ги претстават своите проекти и идеи пред локални, регионални и меѓународни инвеститори.
На корисниците им овозможува на телефонот да снимат фотографија од печатеното издание и потоа со помош на апликацијата да пронајдат фотографија, видео снимка, сличен напис и други мултимедијални содржини поврзани со текстот.
Бизнисмен кој сака да отвори фирма во Италија, тоа ќе може да го направи за еден ден, но ќе мора да има дури 2.100 евра, што е најскапа административна процедура во целата Унија.
Во февруари 1972 година, BRS ја претстави својата прва линија на Nike патики, според името на грчката божица на победата. Во 1978 година, Blue Ribbon Sports официјално се преименува во Nike.
Затворачот всушност е пластичен додаток со кој се решава проблемот на нехигиена, поради кој многумина не сакаат да пијат пиво или сок директно од лименката. Затворачот воедно штити и од повреди од острите рабови на отворот.
Кечапот, мајонезот, сосовите, пастите за заби, лосионот за тело, секогаш кога се при крај остануваат заглавени на дното на шишето или тубата. Статистиката говори дека околу еден милион тони сос останува заглавен во шишето и се фрла секоја година.
Приказната започнува многу одамна, уште во 1989 година, со појава на првите услови за отворање на приватен бизнис, кога биле млади, амбициозни и тазе дипломирани.
Првичната идеја е да се распоредат 500 кутии низ градот, кои што ќе им овозможат на луѓето да изнајмат чадор за 2,5 долари за 12 часа или да си купат за 15 долари.
Сефот, со големина да собере женска чантичка, излеан е во самата лежалка и се отвора и затвора со чип во силиконска нараквица.
Македонскиот пазар до сега немал можност да види ваков концепт на маркетинг, кој им овозможува на претпријатијата нов и ефективен начин на испраќање на пораките до домовите на своите таргет групи.
Сараевскиот Pitch Day за најуспешните стартапи од Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Македонија, Косово и Босна и Херцеговина ќе биде влезница во светот на глобалниот бизнис.