Новости

Државниот долг на Србија на крајот на август изнесувал 15,47 милијарди евра, што изнесува 56,5% од бруто домашниот производ на земјата.
Кока Кола планира да ги удвои досегашните инвестиции во Индија и во следната деценија да вложи пет милијарди долари во проширување на капацитетите.
Хрватскиот национален превозник Кроација ерлајнс викендов на сите патници од Скопје им нуди можност за купување повратен билет за голем број европски дестинации со цена од 139 евра.
Во Хотелот Александар Палас во Скопје, со почеток во 19 часот ќе се одржи свечена церемонија за доделување на сертификати, а воедно и презентација на остварените резултати од едногодишното успешно работење на УСАИД Проектот за Микро и Мали претпријатија, имплементиран од ЦЕЕД Македонија.
Министерот за финансии и економија, Млаѓан Динкиќ, се сретна со потпретседателот на кинеската Ексим банка Лиу Лианг, од кој, во име на Владата на Србија, побара долгорочен кредит од 850 милиони евра.
Агрокор планира да издаде обврзници во износ од 475 милиони евра, за целите на рефинансирање на постоечките долгови. За таа цел Агрокор ги избрала БНП Парибас, ЈП Морган и Уникредит.
Аналитичкиот тим на Morgan Stanley ја преферира сојата, пченката и пченицата поради лошото време кое и штети на понудата.
Турција се откажала од учество во проектот за брз пат Русе-Свиленград. Ова го објави министерот за регионален развој и јавни работи Лилјана Павлова.
До 2015 во Европа може да се отворат до 700.000 слободни работни места во сферата на информациските и телекомуникациските технологии, а во Бугарија се уште половина од населението никогаш не корист интернет.
Microsoft ја лансираше новата глобална иницијатива - Microsoft YouthSpark, која има за цел да создаде можности за 300 милиони млади луѓе во повеќе од 100 земји во светот во текот на следните 3 години. YouthSpark ќе им обезбеди на младите луѓе шанса да планираат и да го реализираат својот целосен потенцијал со обезбедување на можности за образование, вработување и претприемништво.
Бугарската економија покажува знаци на стабилизација и тенденцијата кон закрепнување. Ова го покажа 14-тото издание на годишната листа Топ 100 на Бугарската трговско-индустриска комора.
По повод одбележување на Светскиот ден на школското млеко - 26 септември- среда, компанијата БиМилк ќе организира дружење со деца од повеќе основни училишта. Овој светски ден кој традиционално се одбележува од 2000 година во голем број земји во светот, преставува одлична прилика за искажување на важностa од консумацијата на млеко во секојдневната исхрана на децата на училишна возраст.
Турската Халк банка е во мнозинска државна сопственост и има своја банка-ќерка во земјава. Таа во април минатата година ја презеде целосно скопската ИК банка, со зголемување на уделот во банката до нивото од 91,6%.
Словенците се разгневени и збунети. Нивниот премиер е обвинуван за корупција, невработеноста е висока, банките во земјата се на работ на банкрот и претстојат серија болни структурни реформи.
За брокерите од Лондон не е премногу невообичаено по пијаната ноќ во градот да не знаат за што ги потрошиле парите, но Стив Перкинс (34), долгогодишен брокер на компанијата ПВМ оил фјучерс, се соочил со многу поголем проблем, пишува бриатанскиот весник Телеграф.
Семејствата кои ќе сакаат да заштедат електрична енергија, да ги намалат трошоците во домашниот буџет и да допринесат за зачувување на животната средина од идната недела ќе можат да ги искористат новите зелени кредити на Алфа банка.
Голем дел од пастрмајлиите на овогодишното издание на Штипската пастрмајлијада ќе бидат направени од брашното на Жито Лукс.
Француската банкарска групација Креди Агрикол најверојатно ќе ја продаде својата грчка филијала Емпорики за едно евро.
Француската државна железница СНЦФ соопшти дека во текот на 2012 година планира да вработи нови 10.000 лица.
Од 26 до 29 овој месец на Скопскиот саем ќе се одржи вториот меѓународен саем за транспорт и логистика.
Oд 1 јануари следната година во втората фаза од либерализацијата на пазарот со електрична енергија, над 140 индустриски потрошувачи се стекнуваат со статусот квалификуван потрошувач.
Во среда на 26 септември ќе би поставен камен темелник на новата фабрика за заштитна облека VPTEX Македонија во Општина Илинден.
Европа – Скопје, Контихридропласт - Гевгелија, Киро Дандаро – Битола и Беташпед се дел од компаниите кои со средства од фондот на Европската банка за обнова и развој инвестираа во проекти за енергетска ефикасност.