Финската текстилна компанија Lindström наскоро во близина на Загреб ќе отвори сервисен центар за наем на висококвалитетна работна облека, која пред се ќе биде наменета за деловните клиенти.
Владата на Латвија утврди предлог закон за воведување на еврото од 1 јануари 2014 година како официјално средство за плаќање, наместо националната валута лат.
Институтот за здравствена наука на Nestlé (Nestlé Institute of Health Sciences) официјално е отворен со церемонија одржана во новата зграда во Лозана, Швајцарија.
Британската банкарска групација HSBC во последните две години отпушти скоро 30.000 работници, а ќе се делат уште откази.
Европската комисија се подготвува да објави песимистични прогнози за шпанскиот економски раст во периодот до 2014 година, пишуваат шпанските медиуми.
Германскиот произведувач на луксузни автомобили BMW извести дека нето добивката во третиот квартал пораснала за неочекувани 16%, на 1,29 милијарди евра, и покрај тешките услови на пазарот.
Под покровителство на шведската влада и заводот за вработување, шведскиот град Содерхамн почна да им плаќа на младите невработени жители да се иселат од градот во соседна Норвешка и таму да се обидат да најдат работа.
Романскиот премиер Виктор Понта го стави под знак прашалник воведувањето на еврото во Романија во 2015 година, што досега беше официјален став на владата.
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган навести можност за формирање на валутна унија врз основа на лирата, националната валута, објави Вол Стрит Журнал. Според Ердоган, некои членки на Европската унија и советувале на турската влада да направат лиразона и самиот премиер е согласен со таа идеја.
Француската влада најави дека наскоро ќе го разгледа предлогот за ставање на празните станови на располагање на бездомниците.
Владите на Германија и уште четири земји се фокусираат на реализација на проектoт Desertek, изградба на првата голема соларна електрана во Мароко.
Франција планира да воведе високи даноци на пивото, што предизвика негодување кај домашните и странските пивари. Претседателот Франсоа Оланд сака парламентот да усвои закон со кој данокот за пиво би се зголемил за 160%, за да може со тие пари да се финансираат одредени социјални програми.
Невработеноста кај 17 членки од еврозоната пораснала на рекордни 11,6% во септември. Според податоците на Евростат, најголема невработеност во еврозоната од 25,8% има во Шпанија, а веднаш зад неа е Грција со 25,1%.
Унгарија ја разгледува можноста за издавање дозволи за постојан престој, а потоа и на унгарско државјанство на богати странски инвеститори, стои на интернет страната на унгарскиот парламент.
Австрискиот огранок на Дојче телеком, T-Mobile Austria, би можел да ги намали инвестициите, па дури и да се повлече од Австрија ако не му се допушти рамноправно да конкурира со конкурентите кои ќе добиваат фреквенции во мрежата на четвртата генерација LTE, изјави извршниот директор Андреас Бирвирт, пренесува Ројтерс.
Двата главни настани на Интел кои се фокусираат на европското истражување, развој и иновации Истражување@Интел Европа (Research@Intel Europe) и Европската конференција за истражување и иновации (ERIC), се одржаа во Барселона, Шпанија на 22 и 23 октомври 2012 година.
Британскиот министер за одбрана Филип Хамонд објави дека ќе потроши дополнителни 350 милиони фунти за развој на нуклеарни подморници од новата генерација, отфрлувајќи ги така заканите на шкотските националисти дека британската поморска база ќе ја преместат од Шкотска.
Шведска се подготвува да откупува отпад од Бугарија, Романија и Италија, јавува агенцијата Фокус. Оваа скандинавска држава има програма за создавање на енергија од отпад, која е исклучително успешна, но од неодамна се соочува со изненадувачки проблем - недостиг на доволно отпад.
Италијанската фабрика за автомобили Фиат ја напушта Чешка и со цел да ги намали трошоците, своето претставништво од Прага го сели во Будимпешта.Будимпешта за централа е избрана поради нискиот данок, пониски цени на хотелите и кириите за становите.
Зелената енергија без емисија на јаглерод диоксид, до 2050 година би и заштедила на Европската унија три илјади милијарди евра на трошоци за гориво. Енергетската револуција до 2020 би создала половина милион нови работни места, според експертите од германскиот вселенски центар ДЛР, специјализиран за енергетика и сообраќај.
Меѓународните доверители од Грција ќе побараат да спроведе уште 150 нови реформи во економија која е на работ на пропаст, пишува германскиот неделник Der Spiegel.
Меѓународната агенција за кредитен рејтинг Standard & Poor's (S&P) го намали рејтингот на најголемата француска банка BNP Paribas и на уште две помали банки, додека негативна прогноза добија 10 други банки, меѓу кои и Societe Generale.
Извршниот директор на нафтената компанија ExxonMobil во Велика Британија, Николас Мокфорд (60) е убиен во Брисел, објави The Independent.
Европската комисија ја извести Романија дека ќе и бидат блокирани 10,4 милијарди евра од европските фондови за развој, а причина за тоа е загриженоста за корупција и измама.