Новости

Изградбата на најголемиот соларен парк на светот, во кој ќе се инвестираат 1,75 милијарди евра, ќе почне да се гради на југот на Србија во април 2013 година, изјави за Танјуг менаџерот на инвестицискиот фонд Securum Equity Partners, Иван Матејак.
Македонско-руската стопанска комора и Стопанската комора на Македонија организираат Македонско - руски бизнис форум.
Профитот на турскиот национален авиопревозник Туркиш ерлајнс во првите три квартали скокна на 480,8 милиони долари, што е неверојатен раст од 655% во однос на истиот период минатата година.
Следните неколку години, автомобилскиот гигант Peugeot-Citroen ќе ја пренасочи продажбата на растечкиот кинески пазар. Колатералната штета на оваа стратегија се илјадниците француски работници на кои им се најавени откази.
Во Париз, Франција, од 21 до 25 октомври се одржа светскиот саем за храна СИАЛ 2012. На саемот што се одржува еднаш на две години, оваа година учествуваа приближно 5.900 фирми од над 100 земји, а го посетија 140.000 посетители.
Со над 50 години искуство како бизнис школа, EAE учествува во образованието на повеќе од 57.000 менаџери и професионалци. Секоја година, ученици од повеќе од 45 националности во EAE се обучуваат за извршување на должностите и одговорностите во рамките на бизнис институции. Неодамна, ОИЦ Скопје склучи договор за соработка со овој универзитет и се направи посебна Програма за стипеднирање на македонски студенти.
Во просториите на НУБ Свети Климент Охридски во Скопје, вчера започна манифестацијата Стипендии ЕКСПО 2012. Настанот свечено го отвори Британскиот амбасадор, г-дин Кристофер Ивон, кој ги охрабри сите земји и нации да ги прошират своите хоризонти и отворат вратите за идните лидери.
Најдобрите компании во светот се места каде што вработените навистина сакаат да одат на работа секој ден. Во последната година, овие компании отвориле 120.000 нови работни места.
Макпрогрес доо е добитник на националната награда за општествено одговорни практики за 2011 година, која е дел од проектот „Општествената одговорност на претпријатијата во Република Македонија“.
Џен Филдс, претседател на Мекдоналдс Америка, се повлече од функцијата, откако компанијата покажа пад на продажбата во октовмври, прва по 2003 година.
Лидл и Икеа, двете долго најавувани трговски куќи кои преку две години чекаат на стабилизација на цените на пазарот и отстранување на недостатоците во снабдувањето, доаѓаат во Србија.
Реномираниот британски неделник The Economist во најновиот број оценува дека Франција е темпирана бомба во срцето на Европа и би можела да стане најголема опасност за заедничката европска валута, а кризата би можела да удри веќе следната година.
Нов Зеланд ги засени најголемите економии во светот и се најде на прво место на листата на Форбс составена од најдобри земји за бизнис. Форбс ја стави Македонија на 37 место.
Просечната нето плата за месец септември исплатена во месец октомври во Словенија изнесувала 972,73 евра, што е номинално 1,3% помалку од лани
Од јануари до септември 2012, телекомуникацискиот оператор ВИП бележи пораст на бројот на корисници за 14,2 % во однос на минтата година, и сега има над 626.200 корисници.
Ураганот Сенди го намали прометот во американската малопродажба во месец октомври, за прв пат во три месеци.
Еден од најголемите германски дневни весници, Frankfurter Rundschau прогласи банкрот, со што се потврдија гласините за негово можно гасење, пишуваат германските медиуми.
Самсунг е повторно пред Финската Нокиа како најголем производител на мобилни телефони во глобални рамки.
Додека националниот пазар на недвижнини поради рецесијата бележи пад на цените на квадрат во Хрватска, на подрачјето на Дубровник цените стагнираат повеќе од две години, без назнаки на скоро намалување.
На конференцијата за автомобилска индустрија „ОЕSA 2012 Outlook Conference”, која што се одржа во Детроит, беа претставени поволностите за инвестирање во Македонија.
Во Франција и Германија економскиот раст во третиот квартал годинава беше 0,2%, соопштија статистичките агенции на двете држави.
Дознајте нешто повеќе за најголемиот католички универзитет во Европа, како и за начинот на кој можете да добиете стипендија за овој универзитет преку ОИЦ Скопје.
Србија до крајот на годинава може да очекува помалку странски инвестиции од лани, а ќе изнесуваат од една до 1,2 милијарди евра, изјави заменик директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот (СИЕПА), Бојан Јанковиќ.
Митцубиши, големата јапонска корпорација, е заинтересирана за вложување во македонското земјоделство, поточно во млечната индустрија, преработувачката индустрија и откупно дистрибутивните центри.