четврток, 13 мај, 2021
Компанијата Хенкел планира да вложи 7,5 милиони евра во Србија, а во изминатите десeт години во оваа земја нејзините инвестиции изнесуваат вкупно 130 милиони евра.
Истанбул планира да изгради финансиски центар за 2,6 милијарди долари, кој ќе му конкурира на оној во Дубаи.
Руски инвеститори најавуваат интерес за одморалиштето Сончев Брег
Во Србија од денска е зголемена општата стапка на ДДВ од 18 на 20 отсто
Девет компании ќе учествуваат во конзорциунот кои ќе го градат Белене. Само еден од нив е западноевропска фирма, сите други се американски.
Претставник на компанијата Бош и премиерот на Србија Ивица Дачиќ, во Пеќ поставија камен темелник на новата фабрика на Бош која во наредните седум години ќе вложи 70 милиони евра, а ќе вработи 620 луѓе.
Новиот принцип на работа го воведе Хрватската железница, а многу брзо ќе го воведе и Кроација ерлајнс. Во државната компанија ХЖ Инфраструктура воведени се нови правила за менаџерите
Државниот долг на Србија на крајот на август изнесувал 15,47 милијарди евра, што изнесува 56,5% од бруто домашниот производ на земјата.
Министерот за финансии и економија, Млаѓан Динкиќ, се сретна со потпретседателот на кинеската Ексим банка Лиу Лианг, од кој, во име на Владата на Србија, побара долгорочен кредит од 850 милиони евра.
Агрокор планира да издаде обврзници во износ од 475 милиони евра, за целите на рефинансирање на постоечките долгови. За таа цел Агрокор ги избрала БНП Парибас, ЈП Морган и Уникредит.
Турција се откажала од учество во проектот за брз пат Русе-Свиленград. Ова го објави министерот за регионален развој и јавни работи Лилјана Павлова.
До 2015 во Европа може да се отворат до 700.000 слободни работни места во сферата на информациските и телекомуникациските технологии, а во Бугарија се уште половина од населението никогаш не корист интернет.
Бугарската економија покажува знаци на стабилизација и тенденцијата кон закрепнување. Ова го покажа 14-тото издание на годишната листа Топ 100 на Бугарската трговско-индустриска комора.
Словенците се разгневени и збунети. Нивниот премиер е обвинуван за корупција, невработеноста е висока, банките во земјата се на работ на банкрот и претстојат серија болни структурни реформи.
Француската банкарска групација Креди Агрикол најверојатно ќе ја продаде својата грчка филијала Емпорики за едно евро.
Хрватскиот Агрокор инвестирал во Србија 450 милиони евра во изминатите 10 години
Владата на Србија е подготвена да го продаде Телекомот за 2,5 милијарди евра.
Кинеската компанија BYD (Build Your Dreams) ја разгледува можноста да прави електрични автобуси во Бугарија
Од 4 до 6 октомври годинава во Истанбул, Турција, ќе се одржи Меѓународниот саем на машини за обработка на метал, МАКТЕК ЕУРАСИА 2012.
Петтиот по ред Викенд медиа фестивал, најголем регионален фестивал за комуникации, се одржува во просториите на старата Фабрика за тутун во Ровињ, Хрватска.
Финансискиот директор на Фиат автомобили Србија, Џери Кларк изјави дека очекува извозот на автомобилот Фиат 500L на амeриканскиот пазар да се најде од февруари 2013 година.
По влегувањето на Хрватска во Европската Унија, земјата ќе стане поинтересна за инвеститорите.
Полската осигурителна компанија ПЗУ детално ќе ја разгледа можноста да купи удел во хрватската Кроација осигурување.
До крајот на 2013 година во Бугарија ќе има над 4.000 зони за слободен интернет пристап