Зак Браун од Охајо одлучил да побара само 10 долари за да направи салата од компири. Неговиот проект сега има над 3.060 донатори, а досега собрал над 34.056 долари.
Овие “паметни“ клупи, освен што ќе им овозможат на случајните минувачи пријатен одмор, им нудат можност да си го наполнат мобилниот телефон и да се поврзат на интернет.
Њујорк е светска метропола каде на технолошката сцена постојано се појавуваат нови старт – ап бизниси.
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и поранешната женска тениска шампионка Били Џин Кинг вложија по 3,5 милиони долари во проектот Smart Court.
Стартапите се фокусирани на решавање на прашањата поврзани со образованието, комуникацијата и транспортот.
Мултимилијардерот Ли Ка Шинг од Хонг Конг инвестира 10 милиони долари во американска старт – ап компанија за производство на вештачко месо и кожа.
Billion Dollar Startup Club, листа на старт – ап компании чија вредност надминува една милијарда евра.
Платформата Croinvest.eu е бесплатна за користење, а наменета е за сите домашни физички и правни лица, како и за сите странски државјани кои сакаат да инвестираат во Хрватска.
Нивниот модел “социјално одговорна пластика“ го претвора пластичниот отпад во пари и ги наградува луѓето кои ја чистат околината, не дозволувајќи тој отпад да заврши во морињата.
Со овој револуционерен уред мирисите на шампањското и на чоколадото беа испратени преку мобилен телефон од Париз до Њујорк.
Роботот Марко е создаден во рамки на проект за развој на роботиката како средство за помош во совладување на потешкотиите во развојот на децата.
Дронот може лета до 72 километри на час, а со полна батерија може во воздух да остане 15 минути.
Aгриви планира да им пружи поддршка на нигериските земјоделци во зголемување на продуктивноста и профитабилноста на земјоделското производство.
Што ја прави Силиконската долина уникатна? Дали може таа култура и тој екосистем да се пренесе во Македонија?
Фокусирани се на тимовите кои циклично ги обиколуваат своите клиенти и спроведуваат активности како унапредување на продажбата, истражување на пазарот, нарачки или редовен сервис и одржување.
Четворица студенти од Математичкиот факултет од Белград направија бесплатна апликација која ќе им помогне на лицата со оштетен вид и далтонистите да можат да ги чујат боите.
Бруно и екипата сакаат да станат препознатливи во Хрватска, Србија и БиХ. Ги интересираат само стартапи кои гледаат на глобалниот пазар. Според нив, не постојат хрватски, германски или фински стартапи, туку само успешни и неуспешни.
Браникот Musguard е многу практичен. Тежи само 35 грама и не треба посебен алат за да се монтира. Го има во повеќе бои, а изработен е од цврста, еластична фолија која може да се рециклира.
Eдна од главните грешки е тоа што неговиот бизнис се фокусираше на производот што беше дизајниран за негови потреби, а не за потребите на пазарот.
Идејата за ваков производ на Милром и се наметна поради желбата за водење здрав живот, но поради брзото темпо на живот, не секогаш на дофат ни се здравите и природни состојки.
Erasmus Locator содржи податоци за локации и работи што им се потребни на новите студенти, класифицирани по категории. Податоците се врзани само за Загреб, но откако апликацијата ќе се стави на пазарот, ќе се генерираат и други податоци.
На екранот на телефонот можат да се следат информации како моменталната брзина на велосипедот и состојбата на батеријата. Под седиштето се наоѓа камера, која служи како ретровизор и на возачот на екранот му покажува како изгледа патот зад него.
На листата инвеститори се најдоа многу познати имиња, како програмерот на Gmail, Пол Бухајт, основачот на TechCrunch, Мајкл Арингтон, Рон Конвеј, еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина, па дури и холивудската актерка Џесика Алба.
Титулата најдобра старт - ап компанија ја доби тимот SEA GAMES и ја освои наградата од 15.000 евра. Покрај паричната награда, тимот ќе добие и консултантски услуги од страна на експерти соодветни за дејноста на компанијата.