Македонија

Во изминатите неколку денови, царинските службеници открија четири обиди за избегнување плаќање царински давачки.
Влезот на Туркмол на Скопскиот саем, ја отвори можноста шведскиот бренд, чиј застапник е турската компанија за овој дел од Европа, да дојде во Македонија.
Гостилница Ла Тана е новото место во градот кое дефинитивно треба да го посетат сите љубители на староградскиот - етно стил, вкусната храна, прекрасното вино и убавата македонска песна.
Во хотел Метропол, Охрид од 18 до 21 октомври 2012 година ќе се одржи „Глобалниот Инвестициски Самит за Македонија 2012“
Владата одлучи да определи минимален надоместок за добивање привремено уверение за сметководител и овластен сметководител и трајно уверение за сметководител по симполични цени.
Охридска банка отвори нова експозитура во Гевгелија, лоцирана во центарот на градот.
Таблет-компјутер ај-пад 2 (иПад 2) на информатичкиот гигант Епл, од денес во Македонија ќе се продава ексклузивно во продажните салони на Дуна компјутери, соопшти оваа наша компанија.
Телекомуникацискиот оператор Вип, вчера ја одбележа 5-годишната успешна работа на македонскиот пазар
На 20 септември во 12 часот се отвора новиот продажен салон за Apple на Дуна. Новиот Duna iStore е сместен во Градскиот Трговски Центар на приземје како едно од најпопуларните места за купување во Скопје.
Македонскиот производител на здрава храна, Виталиа од Скопје, од неодамна започна со пласман на своите производи во Саудиска Арабија, Австралија и Монголија.
Осигурителната компанија Триглав односно ќерка компанијата Триглав Осигурување АД (поранешно Вардар Осигурување) мораше летово на македонската трговско-производствена фирма Матекс да и исплати 2,3 милиони евра оштета, камати и трошоци поврзани со тужбата поднесена од страна на Матекс.
За квалитетот на македонската храна секаде се зборува, но македонските прехранбени брендови тешко се препознаваат надвор од државата.
Диплиоматскиот кор во Македонија, заедно со министерот за надворешни работи Никола Поповски вчера во рамки на економската дипломатија на Македонија имаа можност директно да се запознаат со производните капацитети и да дегустираат вино од најголемата винарија на Балканот, Тиквеш.
Владата во петокот ја прекина постапката за доделување концесија за производство на струја од хидроцентралите што требаше да се градат на Црна Река и за учество во јавно-приватно партнерство со АД ЕЛЕМ.
Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески вчера изрази задоволство што Владата во овие тешки моменти покажала дека стои крај домашните компании.
Иншуренс Груп го презеде мнозинскиот пакет од Кјуби Македонија со што обезбеди речиси 75% од гласачките права во компанијата.
Според податоците што ги објави Државниот завод за статистика, невработеност во вториот квартал годинава се намалила.
Се оствари идејата за која што подолго време заговараа Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и Конфедерацијата на слободни синдикати.
Туристичката агенција Летс Травел доо-Охрид, која ги извиси патниците кои требаше да заминат на Кипар за Рамазанските празници, остана без дозвола за работа.
Седум македонски винарии од здружението Вина од Македонија потпишаа договор со кинескиот увозник и дистрибутер Тиенџин за извоз на македонското вино.
Владата донесе оперативен план за вработување на невработени лица.
Дали мобилниот оператор Оне ќе нуди услуги од четвртата генерација на мобилна телефонија?
Министерството за труд и социјална политика вчера ги објави условите и начинот по кој Македонците ќе работат во странство.
Агенцијата за електронски комуникации по пат на јавен тендер изврши избор на давател на универзална услуга за обезбедување на целосен телефонски именик и за обезбедување на телефонска служба за информации за претплатниците во Република Македонија.