четврток, 13 мај, 2021

Сервисни

Посебно внимание е потребно по клисурите и засеците каде е можна зачестена појава на поситни одрони, посебно на патните правци Кочани-Делчево, Виница-Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д. Капија-Удово и Катланово-Велес.
Укината е препораката за задолжително превривање на водата за пиење пред употреба во Тиквешијата.
Заради технички проблем во системот на граничните премини, од грчка страна, во текот на денов до пладневните часови на трите гранични премини со Грција за влез во оваа земја ќе се пропуштаат само возила и патници –македонски државјани кои претходно во текот на годинава оствариле влез со листови.
Граѓаните од неколку скопски општини и тоа делови од Карпош, Ѓорче Петров, Аеродром и Сарај, денеска ќе останат без напојување со електрична енергија.
Во Македонија денеска ќе преовладува претежно облачно време со мала доумерена облачност. Ќе биде потопло и дневната температура ќе достигне до 13 степени.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови, по на места влажни коловози.
Времето во Македонија ќе биде стабилно и суво. Преку денот сончево со умерена облачност, а ќе дува и слаб ветер од северен правец.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови, на места по влажни коловози.
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени слаби врнежи од дожд, поради заладувањето на некои повисоки места врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на планините само од снег.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ Македонија се одвива тековно во зимски услови, по претежно влажни коловоаи, а на места со остатоци од снег.
Во општина Зелениково во селата Моране и Орешани има мало излевање на водата од реката Вардар во околните ливади. Се очекува водата набрзо да се повлече и состојбата да се нормализира. Во општина Илинден поради покачување на подземните води поплавени се околу 20-тина куќи.
Поради силниот пороен дожд и надојдените води од Радовишка река, урнати се два моста кај селата Покрајчево и Злеово, а мостот кон селото Јаргулица што ги поврзува со магистралниот пат Струмица - Штип е во критична состојба.
Oд ЈП Комуна Крушево известуваат дека поради наглото топење на снегот, дошло до заматување на водата за пиење, заради што се препорачува во наредните 2 – 3 дена водата пред пиење задолжително да се преврива.
Времето во Македонија ќе биде облачно. Ќе има поројни врнежи од дожд наместа проследени со грмежи, особено повеќе ќе бидат изразени во источните и југоисточните делови на земјава и тоа во претпладневните и пладневните часови.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, по влажни коловози. На регионалниот пат Р-602 месноста Три Води-Рич, паднат е мостот и моментално сообраќајот е во прекин.
РЦУК – Тетово ја пренесува информацијата од ЈКП Тетово во која се наведува дека во Тетово има рестрикции во водоснабдувањето и тоа од 17.00 до 20.00 и од 00.00 до 05.00 часот.
Од ЈП Македонски железници известуваат дека како последица на поројни дождови дошло до оштетување на пругата на железничката станица Смоквица во должина од 30 метри.
Во Македонија времето претпладне ќе биде умерено облачно, а попладне и кон крајот на денот нестабилно со поројни врнежи од дожд, локално проследени со појава на грмежи и засилен ветер, особено во источните делови.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, по влажни коловози. Сообраќајот на патниот правец Удово-Валандово кон поради обилни врнежи на дожд беше отежнат, утринава е нормализиран.
Денес од 9 до 12 часот без струја ќе бидат корисниците лоцирани на улиците Антон Панов и Адам Мицкиевич во општина Центар.
Компании од текстилната индустрија денеска во Скопје ќе дебатираат на тема „Одржлив развој на текстилната индустрија во Република Македонија“
iStyle е најголема трговска мрежа за продажба на Apple производите за подрачјето на централна и источна Европа, Блискиот Исток и Африка.
Премиерот Никола Груевски, со цел економски тим, ги собра на едно место бизнисмените, сопствениците на акции и удели во компаниите и менаџерите на над 700 компании за да им ја презентира владината економска стратегија.
Меѓународната асоцијација на одгледувачи на тутун (ИТГА) на 14-ти септември 2012 година организира форум на тема ориентален тутун.