Сервисни

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд, особено претпладне и во вечерните часови. Температурата ќе се движи од пет до 18 степени.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива непречено, по претежно влажни коловози. Слаби врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, но не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот.
Поради реализација на инвестициските зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, утре без напојување со електрична енергија ќе останат жителите на повеќе скопски улици.
Во периодот од 09:00 до 14:00 часот, утре водоснабдувањето ќе биде во прекин во населените места Волково, Ново Село и дел од Ѓорче Петров.
Согласно прогнозираните временски услови и најавите за интензивни врнежи во одредени подрачја, како и со оглед на се уште високите нивоа на реките, можна е појава на поплавни бранови, особено во регионите каде се уште има снег.
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд. Можна е и појава на пороен дожд со грмежи.
Според најновите информации добиени во АМСМ од ЈП Македонија пат, сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива непречено, по наместа влажни коловози.
Од утре до петок ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи од дожд кои на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.
Во наредните денови ќе продолжи променливо облачно време со повремени сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд, особено во западните делови.
АМСМ препорачува поголема внимателност по клисурите и усеците, каде е можна зачестена појава на поситни одрони, посебно на патните правци Кочани-Делчево, Виница-Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д. Капија-Удово и Катланово-Велес
Патниот правец Неготино – Штип преку Лакавица, мост бр.9, преку реката Вардар, кој беше затворен за тешки товарни возила поради оштетување на мостот, целосно е затворен за сите видови на сообраќај, како и за пешаци и е пренасочен преку Криволак.
Можна е локална појава на пороен дожд проследена со грмежи.
Поради појава на магла на планинскиот превој Стража видливоста е намалена до 60 метри.
Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со повремени локални врнежи од дожд, a на планините ќе има врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, односно југоисточен правец, кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови, по претежно влажни коловози. Слаб снег провејува на П. Шапка-Маврово и Ѓавато кој не се задржува на коловозот.
Од Регионалниот центар за управување со кризи, по известувањето добиено од ЕВН, соопштуваат дека во текот на утрешниот ден, без електрична енергија ќе бидат повеќе делови од Скопје.
Жителите на бул. Илинден, како и оние на Партение Зографски, денеска половина ден ќе го поминат без напојување со електрична енергија.
Од изутринава ќе се врши пренасочување (регулирање) на пешачкото движење на потезите во двете насоки: Камени мост до црквата Св. Димитрија, Камени мост до стара Чаршија и Камени мост до Банките.
Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локален дожд со слаб до умерен интензитет најпрвин во западните и југозападните делови.
По клисурите и усеците можна е зачестена појава на поситни одрони, посебно на патните правци Кочани-Делчево, Виница-Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д. Капија-Удово и Катланово-Велес.
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно во зимски услови, по претежно суви коловози.
Oд 22.00 часот вечерва, до 07.00 часот утре изутрина, ќе има прекин на водоснабдувањето за корисниците од населбите Железара, дел од Автокоманда, Гази Баба, Чаир, Бутел 2, Топанско Поле и Скопје-Север.
Времето ќе биде сончево со мала локaлна облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од шест до 14 степени.